Evaluation of strength and corrosion protection of epoxy/Al2O3/GO nanocomposite coating on mild steel
Yumuşak çelik üzerindeki epoksi/Al2O3/GO nanokompozit kaplamanın mukavemet ve korozyon korumasının değerlendirilmesi
- Tez No: 948224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED M.N. CHAHROUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, epoksi kaplamalara dahil edilen ince alümina nanoparçacıklarının ve GO nanomalzemesinin korozyona karşı koruma kabiliyetini ve çelik üzerindeki kaplamaların mekanik özelliklerindeki iyileşmeyi tartışmaktadır. Normal epoksi kaplamalar, alt tabakalara yüksek yapışma ve yüksek mekanik mukavemetleri nedeniyle genellikle kullanılır, ancak ağır çevre koşulları altında bozulurlar. Bu nedenle, değişen oranlarda Al₂O₃ ve GO içeren nanokompozit kaplamalar hazırlanmış ve korozyon önleme ve mekanik dayanıklılık açısından sistematik olarak incelenmiştir. Deneysel incelemeler potansiyodinamik polarizasyon (Tafel analizi), elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS), taramalı elektron mikroskopisi (SEM), enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX), X-ışını kırınımı (XRD), termogravimetrik analiz (TGA), Fourier-transform kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ve mikro sertlik testlerini içermektedir. Bu GO/Al₂O₃/epoksi kompozitlerin geleneksel epoksi kaplamalarla karşılaştırıldığında iyi bariyer özellikleri ve düşük korozyon oranları sağladığı kanıtlanmıştır. GO ve Al₂O₃ arasındaki sinerjik etki, kaplamalarda gelişmiş dağılım ve azaltılmış gözeneklilik ile birlikte tek başına epoksi kaplamadan daha üstün mekanik özellikler sağlayarak hem yapışma hem de sertlikte iyileşmelere yol açmıştır. Bu tür iyileştirmeler, özellikle korozyon direncinin temel bir gereklilik olduğu denizcilik ve kimyasal işleme endüstrilerinde endüstriyel uygulamalar için iyi bir alan açmaktadır. Bu sonuçlar, uzun ömürlü performansa sahip koruma için gelişmiş kaplamaların geliştirilmesine yönelik araştırmalara değerli bilgiler katmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research discusses the protective capability of fine nanoparticles of alumina and GO nanomaterial incorporated into epoxy coatings against corrosion and the improvement in mechanical properties of the coatings on steel. The normal epoxy coatings are generally used, owing to their high adhesion to substrates and great mechanical strength, but they degrade under severe environmental conditions. Hence, nanocomposite coatings with varying percentages of Al₂O₃ and GO were prepared and studied systematically for corrosion inhibition and mechanical durability. The experimental investigations involved potentiodynamic polarization (Tafel analysis), electrochemical impedance spectroscopy (EIS), scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX), X-ray diffraction (XRD), thermogravimetric analysis (TGA), Fourier-transform infrared spectroscopy (FTIR), and microhardness testing. It was proved that these GO/Al₂O₃/epoxy composites provide good barrier properties and low corrosion rates when compared with traditional epoxy coatings. The synergistic effect between GO and Al₂O₃ provided enhanced dispersion and reduced porosity in the coatings, along with mechanical properties that are superior to an epoxy coating alone, leading to improvements in both adhesion and hardness. Such improvements open a good venue for industrial applications, especially in the marine and chemical processing industries, where corrosion resistance is a prime requirement. These results add valuable information to the research towards developing advanced coatings for protection with long-lasting performance.