Rekreasyonel amaçlı taekwondo yapan 11-15 yaş arası çocukların motor beceri ve bedensel kinestetik zekâ düzeylerinin incelenmesi (Konya ili örneği)
Investigation of the motor skills and physical kinesthetic intelligence levels of children between 11-15 years of age who perform taekwondo for recreational purposes (Konya province example)
  1. Tez No: 948253
  2. Yazar: SIDDIKA ERTAVUKCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kapsamında desenlenmiş olup; 11–15 yaş aralığında rekreasyonel olarak Taekwondo ile ilgilenen çocukların motor beceri düzeyleri ile bedensel-kinestetik zekâ (BKZ) düzeyleri arasındaki ilişkiyi ve bu değişkenlerin bazı demografik özelliklere (cinsiyet, yaş, kilo, boy ve kemer seviyesi) göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma Konya ilinde faaliyet gösteren farklı Taekwondo kulüplerine devam eden ve çalışmaya gönüllü olarak katılan toplam 411 çocuk sporcudan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, motor becerileri testlerinden Zigzag Koşu Testi (çeviklik), Y Denge Testi (denge), V Otur-Eriş Testi (esneklik), Durarak Uzun Atlama Testi (patlayıcı kuvvet) ve 20 Metre Sprint Testi (sürat) uygulanmıştır. Bedensel-kinestetik zekâ düzeyinin ölçümünde ise, Saban (2002) tarafından Çoklu Zekâ Envanterinin bir alt boyutu olarak geliştirilen Bedensel/Kinestetik Zekâ Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler, SPSS 24.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed within the scope of the general survey model, which is one of the quantitative research methods, and aims to examine the relationship between motor skill levels and bodily-kinesthetic intelligence (BKI) levels of children between the ages of 11-15 who are recreationally interested in Taekwondo and whether these variables differ according to some demographic characteristics (gender, age, weight, height and belt level). The study consists of a total of 411 child athletes who attended different Taekwondo clubs operating in Konya province and participated in the study voluntarily. As a data collection tool, Zigzag Running Test (agility), Y Balance Test (balance), V Sit-Reach Test (flexibility), Standing Long Jump Test (explosive power) and 20 Meter Sprint Test (speed) were applied as motor skills tests. The Bodily/Kinaesthetic Intelligence Scale developed by Saban (2002) as a sub-dimension of the Multiple Intelligences Inventory was used to measure the level of bodily-kinesthetic intelligence. The collected data were analyzed using SPSS 24.0 package program.