Rekreasyon alanı katılım engelleri ile iletişim becerileri ilişkisi: Elit sporcular üzerine bir araştırma
The relationship between recreationel area participation barriers and communication skills: A study on elite athletes
- Tez No: 958499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapılan araştırmanın amacı elit tekvandocuların rekreasyon katılım engellerinin ve iletişim becerilerinin incelenmesi ve bu iki değişkenin arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Bu araştırmada, elit tekvandocuların rekreasyon alanı katılım engelleri ile iletişim becerileri arasındaki ilişki incelendiği için nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ordu ilindeki elit tekvando sporcuları oluşturmaktadır. Örneklemde ise kolaylı örnekleme yöntemi ile belirlenen 194 tekvando sporcusu yer almaktadır. Araştırma kapsamında kişisel bilgi formu, Gümüş ve Özgül (2017) tarafından geliştirilen rekreasyon alanı katılım engelleri ölçeği ve Korkut ve Bugay (2014) tarafından geliştirilen iletişim becerilerini değerlendirme ölçeği veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 27 paket programı kullanılmıştır. İkili gruplarda Independent Sample T Testi, ikiden fazla grubun karşılaştırmasında ANOVA testi kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıklar için post hoc testi uygulanmıştır. Rekreayon alanı katılım engelleri ile iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi ölçmek amacı ile Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the barriers to recreational participation and communication skills of elite taekwondo athletes and to evaluate the relationship between these two variables. In this research, since the relationship between recreational participation barriers and communication skills of elite taekwondo athletes was investigated, a relational screening model, which is one of the quantitative research methods, was used. The population of the study consists of elite taekwondo athletes in the Ordu province, while the sample includes 194 taekwondo athletes selected using a convenience sampling method. Data collection tools included a personal information form, the Recreation Participation Barriers Scale developed by Gümüş and Özgül (2017), and the Communication Skills Evaluation Scale developed by Korkut and Bugay (2014). SPSS 27 software was used for data analysis. Independent Sample T-Test was applied for comparisons between two groups, and ANOVA test was used for comparing more than two groups. Post hoc tests were applied for differences between groups. To assess the relationship between recreational participation barriers and communication skills, Pearson Correlation analysis was conducted.