Taekwondocuların rekreasyon farkındalıkları ile boş zaman yönetimleri ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between taekwondo players' recreation awareness and leisure time management
- Tez No: 877415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA BEŞİKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amacı; Taekwondocuların rekreasyon farkındalıklarının boş zaman yönetimleri ilişkisinin incelenmesidir. Nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup çalışma evreni Türkiye Taekwondo Federasyonu sporcuları oluşturmaktadır. Örneklem grubu rastgele örneklem grubu tanımı çerçevesinde seçilerek, taekwondo sporcusu olan 20 yaş ve üzeri sporcular arasından arasından 237 Kadın 175 Erkek toplam 412 sporcudan oluşmaktadır. Araştırmanın yöntem kısmında, demografik bilgi formu, Mannell ve Kleiber (1997) tarafından geliştirilen Rekreasyon Farkındalığı Ölçeği (Recreational awareness Scale) ve Wei-Ching Wang, ChinHsung Kao, Tzung-Cheng Huan, Chung-Chi Wu tarafından geliştirilen Boş zaman Yönetimi Ölçeği (Free-Time Management Scale) ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde ölçekler arası ilişki ve etkileşimin yanı sıra, bireylerin demografik özelliklerine ilişkin farklılıklar da göz önünde bulundurularak bağımsız örneklem t-testi, Pearson Korelasyon testi, Doğrusal Regresyon ve nonparametrik test olan Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Bu araştırma ile ülkemizde Taekwondocuların rekreasyon farkındalık düzeylerinin ve serbest zaman yönetimleri ilişkisinin analizi yapılmış, sporcuların farkındalık düzeylerine göre boş zaman yönetimleri anket yöntemi ile toplanan bulgularla ortaya konmuştur. Araştırmanın bulguları, rekreasyon farkındalığının serbest zaman yönetimi üzerinde pozitif düzeyde ilişkisi olduğunu göstermektedir. Bu durum, iki değişken arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için ek faktörlerin incelenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bireysel motivasyonlar, sosyoekonomik statü ve ailevi yükümlülükler gibi unsurların da bu ilişkide önemli rol oynayabileceği belirtilmektedir. Özellikle, serbest zamanın etkin ve verimli kullanılmasında bireylerin kişisel ilgi ve ihtiyaçları, sosyal çevrelerinin etkileri ve ekonomik koşullarının dikkate alınması gerekmektedir. Rekreasyon ve serbest zaman yönetimi alanında çalışan profesyoneller, sadece rekreasyon farkındalığını artırmak yerine, bu farkındalığın serbest zaman yönetimi üzerindeki etkilerini artırmak amacıyla zaman yönetimi becerileri üzerine doğrudan eğitimler ve atölye çalışmaları da sunmayı düşünmelidir. Böylelikle, bireylerin serbest zamanlarını daha verimli kullanmaları sağlanarak, genel yaşam kaliteleri ve tatmin düzeyleri artırılabilir. Bu yaklaşımlar, daha bütüncül ve etkili programlar geliştirilmesine katkı sağlayabilir ve alan yazına önemli katkılar sunabilir. Taekwondo eğitmenleri ve rekreasyon uzmanları, sporcuların rekreasyon farkındalığını artırmak ve serbest zaman yönetimini iyileştirmek için çok yönlü programlar geliştirebilirler. Bu programlar, zaman yönetimi becerilerini artıracak atölye çalışmaları, motivasyon artırıcı seminerler ve bireysel ihtiyaçlara yönelik danışmanlık hizmetleri içerebilir. Sporcuların kişisel ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanmış müdahaleler, serbest zaman yönetimi becerilerinin geliştirilmesinde daha etkili olabilir ve yaşam kalitelerini artırabilir. Sporcuların rekreasyon farkındalığı ve serbest zaman yönetimi becerilerinin düzenli olarak değerlendirilmesi, gelişimlerini izlemek ve gerektiğinde müdahalelerde bulunmak için önemlidir. Alan yazına daha fazla araştırma yapılması ve elde edilen bulguların eğitim programlarına entegre edilmesi, bu ilişkileri daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Sonuç olarak, rekreasyon farkındalığı ve serbest zaman yönetimi arasındaki ilişkiyi güçlendirmek ve sporcuların yaşam kalitesini artırmak için kapsamlı ve bütüncül yaklaşımların benimsenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between Taekwondo players' recreation awareness and their leisure time management. Quantitative research method will be used and the study population consists of the athletes of Turkey Taekwondo Federation. The sample group was randomly selected within the framework of the definition of the sample group and consisted of a total of 412 athletes, 237 female and 157 male, from among the athletes aged 20 and over who are taekwondo athletes. In the methodology part of the study, demographic information form, Recreational awareness Scale developed by Mannell and Kleiber (1997) and Free-Time Management Scale developed by Wei-Ching Wang, ChinHsung Kao, Tzung-Cheng Huan, Chung-Chi Wu were used. In the analysis of the data obtained, independent sample t-test, Pearson Correlation test, Linear Regression and Kruskal Wallis test, which is a nonparametric test, were applied, taking into account the differences in the demographic characteristics of the individuals as well as the relationship and interaction between the scales. With this research, the recreation awareness levels of the athletes who are interested in taekwondo branch in our country and the effect of their leisure time management on their management were analyzed, and the leisure time management of the athletes according to their awareness levels were revealed with the findings collected by the survey method. The findings of the study show that recreation awareness has a positive but low level effect on leisure management. This suggests that additional factors should be examined to better understand the relationship between the two variables. Factors such as individual motivations, socioeconomic status and family obligations may play an important role in this relationship. In particular, individuals' personal interests and needs, the effects of their social environment and economic conditions should be taken into account in the effective and efficient use of leisure time. Professionals working in the field of recreation and leisure time management should consider offering direct trainings and workshops on time management skills in order to increase the effects of this awareness on leisure time management, rather than simply raising awareness of recreation. By enabling individuals to use their leisure time more efficiently, their overall quality of life and satisfaction levels can be improved. These approaches can contribute to the development of more holistic and effective programs and make important contributions to the literature. Taekwondo trainers and recreation specialists can develop multifaceted programs to increase athletes' recreation awareness and improve leisure time management. These programs can include workshops to increase time management skills, motivational seminars and counseling services to address individual needs. Interventions tailored to the personal needs of athletes may be more effective in improving their leisure time management skills and improve their quality of life. Regular assessment of athletes' recreation awareness and leisure time management skills is important to monitor their development and provide interventions when necessary. Further research in the literature and integrating the findings into training programs can help us better understand these relationships. In conclusion, it is recommended to adopt comprehensive and holistic approaches to strengthen the relationship between recreation awareness and leisure time management and to improve the quality of life of athletes.