Öğretmenlerin teknolojik liderliğine ilişkin yapılan çalışmaların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of studies on technological leadership of teachers
  1. Tez No: 948259
  2. Yazar: HİLAL BARAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma öğretmenlerin teknolojik liderliğine ilişkin yapılan çalışmaları inceleyerek güncel durumunu belirlemek ve öneriler geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla çalışmada bibliyometrik analiz yöntemi seçilmiş ve Web of Science (WoS) veri tabanında 1999 yılından 17 Aralık 2024 tarihine kadar yayınlanmış 400 makale ve erken erişim makale, performans analizi ve bilim haritalama yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Betimsel analiz sonucuna göre en fazla çalışma yapan yazarın 8 çalışma ile Ina Blau olduğu tespit edilmiştir. En fazla yayın yapan derginin 33 makale ile“Education and Information Technologies”dergisi olduğu, en fazla yayın yapan ülkenin 85 makale ile ABD olduğu, en fazla yayın yapan kurumun 14 makale ile“Nanyang Technological University”olduğu görülmüştür. Bibliyometrik analiz sonucuna göre en etkili dokümanın Jo Tondeur (2012), en etkili derginin“Computer & Education”, en etkili ilk iki yazarın Johan Van Braak ve Jo Tondeur olduğu tespit edilmiştir. En etkili kurumun“Ghent University”olduğu ve en etkili ülkenin ABD olduğu belirlenmiştir. Birlikte en fazla atıf alan yazarlar; Jo Tondeur, Micheal Fullan ve Kenneth Leithwood iken; birlikte en fazla atıf alan dergi“Computer & Education”olmuştur. Çalışmada en fazla kullanılan anahtar kelimelerin; liderlik ve teknoloji entegrasyonu olduğu belirlenmiştir. Ortak yazarlık analizinde en fazla ortak yazarlı çalışmalarda bulunan yazarların Johan Van Braak, Sara Dexter ve Joke Voogt olduğu tespit edilmiştir. Bu yazarların kurumlarının bulunduğu ülkeler arası ilişkiler incelendiğinde, merkez rol oynayan ülkenin ABD olduğu bunun yanında Çin, İspanya, Avustralya ve Türkiye gibi ülkelerin de kendi kümeleri arasındaki iş birliklerinin ön plana çıktığı görülmüştür. Türkiye özelinde Köksal Banoğlu tarafından yapılan çalışmanın alanda öne çıkan çalışma olduğu görülmüştür. Ancak Türkiye kaynaklı yapılan çalışma sayısının az sayıda olduğu göze çarpmaktadır. Okullarda yenilikçi sınıf kurulumlarının arttığı ve yapay zeka destekli eğitim süreçlerinin gündemde olduğu bu günlerde ülkemizde bu konuda yapılan çalışmaların artması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the current status of teachers' technological leadership by reviewing related studies and to develop recommendations. For this purpose, the bibliometric analysis method was selected, and 400 articles and early access articles published in the Web of Science (WoS) database from 1999 to 17 December 2024 were analysed using performance analysis and science mapping methods. According to the descriptive analysis results, Ina Blau was found to be the author with the most publications, with 8 articles. The journal with the most publications was 'Education and Information Technologies' with 33 articles, the country with the most publications was the United States with 85 articles, and the institution with the most publications was 'Nanyang Technological University' with 14 articles. According to the bibliometric analysis, the most influential document was by Jo Tondeur (2012), the most influential journal was 'Computer & Education,' and the most influential first two authors were Johan Van Braak and Jo Tondeur. The most influential institution was determined to be Ghent University, and the most influential country was the United States. The authors with the most citations were Jo Tondeur, Micheal Fullan, and Kenneth Leithwood, while the journal with the most citations was Computer & Education. The most frequently used keywords in the study were leadership and technology integration. In the co-authorship analysis, it was determined that the authors with the most co-authored works were Johan Van Braak, Sara Dexter, and Joke Voogt. When examining the relationships between the countries where these authors' institutions are located, it was seen that the United States played a central role, while countries such as China, Spain, Australia, and Turkey also stood out in terms of cooperation between their own clusters. In Turkey, the study conducted by Köksal Banoğlu was found to be the most prominent in the field. However, it is noteworthy that the number of studies originating from Turkey is limited. In these days when innovative classroom setups are increasing in schools and AI-supported education processes are on the agenda, it is anticipated that studies on this subject will increase in our country.