Sosyomekânsal ayrışmaya dair ampirik bir çalışma: Pazarcık (Kahramanmaraş) örneği
An empirical study on sociospatial segregation: A case study of Pazarcık (Kahramanmaraş)
  1. Tez No: 948260
  2. Yazar: EBRU MERCANDAĞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sosyomekânsal ayrışma dinamikleri genellikle göç ile ilişkilendirilmektedir. Göç ile birlikte kentsel mekânlar etnik, kültürel, siyasi ve sosyoekonomik süreçler üzerinden şekillenmektedir. Bu nedenle toplumsal gruplar arasındaki sosyokültürel özellikler, kentsel alanlarda çeşitli dinamiklerle birlikte mekânsal yapılara yansımakta ve kent, sosyomekânsal ölçekli sürekli bir değişim ve dönüşüm yaşamaktadır. Bu çalışma, Pazarcık ilçesinde Suriyeliler ve ev sahibi toplum üyeleri arasındaki ayrışmayı etkileyen dinamikleri ve bu dinamiklerin toplumsal ve sosyomekânsal süreçler üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Çalışmada ayrıca, sosyomekânsal süreçlerde zaman içinde meydana gelen değişim ve dönüşümler karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilmektedir. Bu tezin verileri, sahada yapılan gözlem ve katılımcılarla yapılan derinlemesine görüşmelerden elde edilmiştir. Araştırma kapsamında, 25'i ev sahibi, 25'i ise Suriyeliden oluşan toplam 50 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Netice itibariyle bu çalışma Pazarcık ilçesindeki sosyomekânsal ayrışma üzerinde etkili olan dinamikleri tespit etmek suretiyle, literatüre katkı sağlamayı hedeflemiş ve konuya ilişkin politika ve uygulama önerilerine yer vermiştir.
Özet (Çeviri)
The dynamics of sociospatial segregation are often associated with migration. With migration, urban spaces are shaped by ethnic, cultural, political, and socioeconomic processes. Consequently, the sociocultural characteristics of social groups are reflected in urban structures through various dynamics, and the city continuously experiences change and transformation on a sociospatial scale. This study analyses the dynamics that influence segregation between Syrians and host community members in the district of Pazarcık, as well as the effects of these dynamics on social and sociospatial processes. Additionally, the study comparatively examines the changes and transformations that have occurred over time in sociospatial processes. The data for this thesis were obtained through field observations and in-depth interviews with participants. In total, in-depth interviews were conducted with 50 participants, including 25 from the host community and 25 Syrians. Ultimately, this study aims to contribute to the literature by identifying the dynamics affecting sociospatial segregation in Pazarcık and includes policy and practical recommendations on the issue.