Rönesans chanson'larında kalış tasarımları
Cadential designs in Renaissance chansons
- Tez No: 948264
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ERDEM ÇÖLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Bestecilik ve Orkestra Şefliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, 15. yüzyılın başından 16. yüzyılın sonlarına kadar uzanan süreçte, Rönesans dönemi chanson repertuvarında kalış tasarımlarını tarihsel, teorik ve analitik boyutlarıyla ele almaktadır. Kalışlar, yalnızca müziksel kapanış unsurları olarak değil, aynı zamanda dönemin modal, kontrapuntal ve sonorite anlayışlarının yapısal göstergeleri olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı, Rönesans chanson'larındaki kalış tasarımlarını dönem teorileri ve güncel akademik yaklaşımlar ışığında inceleyerek, bu tasarımların kompozisyonel dönüşümlerini ve yapısal özelliklerini ortaya koymaktır. Çalışma kapsamında toplam 60 chanson analiz edilmiş; üç ve dört sesli chanson'lar ayrı ayrı dönemlere ayrılarak değerlendirilmiştir. Kalış tasarımları, Köln Okulu teorisyenlerinin diyadik modelleri, Zarlino'nun türleri ve 17. yüzyılda ortaya çıkan Printz'in çoğunluğu triyadik yapıda olan kalış modelleriyle karşılaştırılarak incelenmiştir. Bulgular, özellikle 16. yüzyılda diyadik yapıdan triyadik ve akor temelli anlayışa doğru belirgin bir eğilim gözlenmiş; bassus partisindeki hareketlerin fonksiyonel işlev kazanmaya başladığı tespit edilmiştir. Kalışların ritmik yapısında, senkop ve disonans unsurlarını içeren diminuta türünden, homofonik karakter sergileyen simplex türlerine doğru bir yönelim tespit edilmiştir. Ayrıca, kalışların mod içindeki konumları incelenmiş, birinci ve beşinci derecelerin sıklıkla tercih edildiği ortaya çıkmıştır. Bu bulgular ışığında, kalışların Rönesans müziğinde sadece kapanış işleviyle sınırlı kalmayıp, dönemin değişen kompozisyon tekniklerini ve duyuşsal beklentilerini şekillendiren temel bir araç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines cadential designs in the Renaissance chanson repertoire from the early 15th century to the end of the 16th century, through historical, theoretical, and analytical lenses. Cadences are approached not only as musical closures but also as structural reflections of the modal, contrapuntal, and sonority practices of the period. The primary aim of the study is to investigate cadential designs in Renaissance chansons using both historical theories and contemporary academic approaches, revealing their compositional transformations and structural characteristics. A total of 60 chansons are analyzed in the study, categorized into three- and four-voice textures across distinct time periods. Cadential designs are compared with the dyadic models of the Cologne School, Zarlino's cadence types, and the predominantly triadic models proposed by Printz in the 17th century. The findings indicate a clear shift in the 16th century from dyadic structures toward triadic and chordal conceptions, with the bassus part acquiring increasingly functional roles. In terms of rhythmic structure, a shift has been identified from the diminuta type, which incorporates elements of syncopation and dissonance, towards the simplex type, which exhibits a more homophonic character. Furthermore, an examination of cadential placement within modal structures reveals that the first and fifth degrees are most frequently employed. These findings suggest that cadences in Renaissance music function not merely as closures but as core structural elements that shape and reflect the evolving compositional techniques and auditory expectations of their time.