Fibromiyaljide yorgunluk altında yatan mekanizma kortikal motor nöron disfonksiyonu mu?
Is cortical motor neuron dysfunction the underlying mechanism of fatigue in fibromyalgia?
  1. Tez No: 948278
  2. Yazar: FUAT ORHUN ALAYOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KARACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, FMS'de yorgunluk gelişimi patogenezinde kortikal motor disfonksiyonun rolü olup olmadığını test etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma 18 sağlıklı gönüllü ve 19 FMS tanılı hasta üzerinde yapıldı. Tüm gönüllülerde, önce yorgunluk şiddet ölçeği ile değerlendirildi, ardından H-refleksi ve V-dalgası kayıtları alındı. V-dalgası bir dakikalık maksimum istemli kasılma esnasında, sonuncu ölçüm tezahürat eşliğinde olmak üzere dört defa ölçüldü. H refleksi ve V yanıtları yüzeyel EMG kullanarak sol soleus kasından alındı ve eş zamanlı olarak aynı data kayıt cihazına bağlı kuvvet sensörü aracılığıyla sol ayak plantar fleksör kas kuvvet kayıtları alındı. Bulgular: Sağlıklı gönüllü ve FMS hastaları V yanıtları arasında anlamlı fark bulunmadı (Sağlıklı V1: 0.126 ± 0.118, FMS V1: 0.081 ± 0.072; Sağlıklı V2: 0.08 ± 0.081, FMS V2: 0.05 ± 0.064; Sağlıklı V3: 0.069 ± 0.08, FMS V3: 0.065 ± 0.091; Sağlıklı V4 0.124 ± 0.084, FMS V4: 0.10 ± 0.094). FMS hastalarının V4 amplitüdü V2 ve V3 amplitüdlerine göre daha yüksek, Sağlıklı deneklerde V1 ve V4 amplitüdleri V3 amplitüdünden yüksek bulundu. FMS hastalarında santral yorgunluk sağlıklı gönüllülerden yüksek bulundu (Sağlıklı Twitch1: 0.082 ± 0.091, FMS Twitch1: 0.134 ± 0.145; Sağlıklı Twitch2: 0.092 ± 0.085, FMS Twitch2: 0.199 ± 0.241; Sağlıklı Twitch3: 0.104 ± 0.090, FMS Twitch3: 0.238± 0.227; Sağlıklı Twitch4: 0.039 ± 0.045, FMS Twitch4: 0.097 ± 0.117). Her iki grupta da tezahürat ile santral yorgunlukta azalma görüldü. Hmax/Mmax oranı iki grupta benzer çıktı (Sağlıklı Hmax/Mmax: 0.393 ± 0.298, FMS Hmax/Mmax: 0.484 ± 0.262). Bir dakikalık kasılma süresince iki grubun kasılma kuvvetleri benzer geldi (Sağlıklı MİK 5. saniye: 0.801 ± 0.149, FMS MİK 5. saniye: 0.829 ± 0.178; Sağlıklı MİK 20. saniye: 0.719 ± 0.120, FMS MİK 20. saniye: 0.691 ± 0.179; Sağlıklı MİK 40. saniye: 0.643 ± 0.102, FMS MİK 40. saniye: 0.632 ± 0.181; Sağlıklı MİK 55. saniye: 0.887 ± 0.111, FMS MİK 55. saniye: 0.866 ± 0.141). Sonuç: FMS hastalarıyla sağlıklı gönüllülerin birinci ve ikinci motor nöron aktivasyonları arasında anlamlı fark bulunmadı. FMS hastalarında santral yorgunluk artmış bulundu. Bu bulgular birinci motor, ikinci motor ve kas alt ünitlerinden oluşan motor somatik sistemin işlevsellik açıdan benzer durumda olduğuna fakat FMS hastalarında motor sistemin efektif kullanılmadığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of this study is to investigate whether cortical motor dysfunction contributes to the pathogenesis of fatigue in patients with fibromyalgia syndrome (FMS). Materials and Methods: Eighteen healthy volunteers and nineteen patients diagnosed with FMS were enrolled. All participants filled the Fatigue Severity Scale, followed by H-reflex and V-wave recordings. H-reflexes were obtained at rest to determine the maximal H-reflex amplitude. The V-wave was measured four times during a 1-minute maximal voluntary contraction, with the final measurement taken during cheer. Surface EMG was recorded from the soleus muscle, and plantar-flexor force was simultaneously captured via a force sensor. Results: No significant differences were found in V responses between healthy volunteers and fibromyalgia (FMS) patients (Healthy V1: 0.126 ± 0.118, FMS V1: 0.081 ± 0.072; Healthy V2: 0.080 ± 0.081, FMS V2: 0.050 ± 0.064; Healthy V3: 0.069 ± 0.080, FMS V3: 0.065 ± 0.091; Healthy V4: 0.124 ± 0.084, FMS V4: 0.100 ± 0.094). In FMS patients, the V4 amplitudes were higher than V2 and V3, whereas in healthy subjects the V1 and V4 amplitudes were higher than V3. Central fatigue values were higher in FMS patients than in healthy volunteers (Healthy Twitch1: 0.082 ± 0.091, FMS Twitch1: 0.134 ± 0.145; Healthy Twitch2: 0.092 ± 0.085, FMS Twitch2: 0.199 ± 0.241; Healthy Twitch3: 0.104 ± 0.090, FMS Twitch3: 0.238 ± 0.227; Healthy Twitch4: 0.039 ± 0.045, FMS Twitch4: 0.097 ± 0.117). In both groups, cheering (verbal encouragement) reduced central fatigue. The Hmax/Mmax ratio was comparable between groups (Healthy 0.393 ± 0.298, FMS 0.484 ± 0.262). During the one-minute contraction, force production did not differ significantly (Healthy MVC 5 s: 0.801 ± 0.149, FMS 0.829 ± 0.178; Healthy 20 s: 0.719 ± 0.120, FMS 0.691 ± 0.179; Healthy 40 s: 0.643 ± 0.102, FMS 0.632 ± 0.181; Healthy 55 s: 0.887 ± 0.111, FMS 0.866 ± 0.141). Conclusion: There was no significant difference in upper- or lower-motor-neuron activation between FMS patients and healthy volunteers. Central fatigue, however, was greater in the FMS group. These findings indicate that while the functional integrity of the somatic motor system—comprising upper motor neurons, lower motor neurons, and muscle subunits—appears similar in both groups, FMS patients do not utilize their motor system efficiently.