Fibroadenomlarda mikrodalga ablasyon ile tedavi cerrahi tedavinin alternatifi midir?
Is microwave ablation an alternative to surgical treatment of fibroadenomas?
  1. Tez No: 948292
  2. Yazar: ŞERİFE SENİHA FİNCANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET ERÖZGEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Fibroadenom, erişkin kadınlarda en sık görülen benign meme lezyonlarından olup son yıllarda minimal invaziv tekniklerle tedavi modaliteleri giderek yaygınlaşmaktadır. Fibroadenomların tedavisinde mikrodalga ablasyonunun (MDA) kullanılabilirliği hakkında çok az şey bilinmektedir. Bu prospektif çalışmanın temel amacı; tek merkezli bir klinik çalışmada fibroadenom için potansiyel bir tedavi seçeneği olan mikrodalga ablasyon tedavisinin güvenliğini ve etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, tek merkezli, tek kollu klinik çalışmada Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'ne Temmuz 2024 - Aralık 2024 tarihleri arasında başvuran, biyopsi sonucu fibroadenom olarak verifiye edilmiş 55 hasta dahil edilmiştir. Hastaların tamamına hareketli atış tekniği ile mikrodalga ablasyon işlemi uygulanmıştır. Hastaların 1., 3. ve 6. aydaki kitle hacim değişim oranları ultason eşliğinde değerlendirip kaydedilerek ablasyon tedavisinin etkinliğinin ortaya konulması planlanmıştır. İşlem sonrası kozmetik memnuniyet ve komplikasyon durumları değerlendirilerek güvenliliği araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya tamamı kadın 55 hasta katılmış, 2 hasta işlem sonrası planlanan tarihlerde kontrole gelmediği için çalışma dışı bırakılmıştır. İşlem sonrası 1.ay, 3.ay, 6.ayda ölçülen kitle hacimleri işlem öncesine göre anlamlı (p0.05). Kitle hacmi 0.05) farklılık göstermemiştir. Kitle hacmi ≥1 cc olan grupta 6.ay VRR (%) değeri kitle hacmi
Özet (Çeviri)
Aim: Fibroadenoma is one of the most common benign breast lesions in adult women, and in recent years, treatment modalities using minimally invasive techniques have become increasingly widespread. However, little is known about the feasibility of microwave ablation (MWA) in the treatment of fibroadenomas. The primary objective of this prospective study is to evaluate the safety and efficacy of microwave ablation therapy, a potential treatment option for fibroadenoma, in a single-center clinical study. Material and Methods: This prospective, single-center, single-arm clinical study included 55 patients diagnosed with fibroadenoma via pathology, who presented to the General Surgery Clinic of Haseki Training and Research Hospital between July 2024 and December 2024. All patients underwent microwave ablation using the moving-shot technique. The volume reduction ratio (VRR) of the lesions was evaluated and recorded by ultrasound at the 1st, 3rd, and 6th months to assess the efficacy of the ablation therapy. Post-procedure cosmetic satisfaction and complications were assessed to determine safety. Results: 55 patients, all female, participated in the study, and 2 patients were excluded from the study because they did not come for follow-up on the scheduled dates after the procedure. Lesion volumes measured at the 1st, 3rd, and 6th months post-procedure showed a statistically significant decrease compared to pre-procedural volumes (p0.05). No significant difference was observed in the 1st- and 3rd-month VRR (%) values between groups with lesion volumes 0.05). However, at the 6th month, the VRR (%) in the ≥1 cc group was significantly higher than that in the