Glikoz oksidaz enziminin fotografik jelatin içinde çapraz bağlanma ile immobilizasyonu
Immobilization of glucose oxidase enzyme in photographic gelatin by cross linking
  1. Tez No: 9483
  2. Yazar: Y.MURAT ELÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. URAL AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GLİKOZ OKSİDAZ ENZİMİNİN FOTO?RAFİK JELATİN İÇİNDE ÇAPRAZ BA?LANMA İLE İMMOBİLİZASYONU Y.Murat ELÇİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ural AKBULUT 1990, sayfa 101 Jüri : Prof. Dr. Ural AKBULUT Prof. Dr. Ali USANMAZ Prof. Dr. Atilla ÖKTEMER Bu çalışmada, glikoz oksidaz enziminin fotoğrafik jelatin içinde, CrZ|(S0i|)5(0H)2, Cr(CH3C00)3, KCr(S0i|)2. 12H20 ve HCHO kullanılarak kimyasal çapraz bağlama metodu ile immobilizasyonu gerçekleştirilmiştir. Yeni bir teknik uygulanarak immobil enzim içeren film şeritleri hazırlanmış; enzimin kararlılığı ile kullanma sayısının sıcaklık ve pH yanında jelatin, enzim ve çapraz bağlayıcı konsantrasyonlarına bağlı olarak değişimi incelenmiştir. Sonuçta, Cr4(S0£t)5(0H)2'ın bağlayıcı olarak kullanıldığı enzim filmlerinin en dayanıklı tür olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Enzim İmmobilizasyonu, Glikoz Oksidaz, Jelatin, Çapraz Bağlanma
Özet (Çeviri)
. ABSTRACT Masters Thesis IMMOBILIZATION OF GLUCOSE OXIDASE ENZYME IN PHOTOGRAPHIC GELATIN BY CROSS LINKING Y. Murat ELÇİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Ural AKBULUT 1990, page 101 Jury : Prof. Dr. Ural AKBULUT Prof. Dr. Ali USANMAZ Prof. Dr. Atilla ÖKTEMER In this study, the immobilization of glucose oxidase enzyme into photographic gelatin by chemical cross linking method with Crij(S0i|)5(0H)2. Cr(CH5C00)3, KCr(S0Z|)2.12H20 and HCHO was accomplished. By using a new technique, films containing immobilized enzyme were prepared; the change of enzyme stability and reuse, number with temperature and pH along with the concentrations of gelatin, enzyme and cross-linker were investigated. Finally,, the type of enzyme film in CrZj(S0ii)5(0H)2 used as the cross linker was found to have the most stable structure. KEY WORDS : Immobilization of Enzymes, Glucose Oxidase, Gelatin, Cross Linking