Tek-boyutlu bir antiferromagnetik zincirde çekirdek spin-örgü durulma zamanının incelenmesi
Investigation of nuclear spin-lattice relaxation time in the one-dimensional antiferromagnetic chain
  1. Tez No: 9482
  2. Yazar: AYŞE KAŞKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİHA BAHÇELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi TEK-BOYUTLU BİR ANTİFERROMAGNETİK ZİNCİRDE ÇEKİRDEK SPİN-ÖRGÜ DURULMA ZAMANININ İNCELENMESİ Ayşe KAŞKAŞ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Semiha BAHÇELİ 1990, Sayfa: 58 â Jüri : Doç. Dr. Semiha BAHÇELİ Prof. # Dr#. # Feyzi# APAYDIN Doç. Dr. Basri ÜNAL Bu tezde, tek-boyutİu bir antiferromagnetik zin cirde, çekirdek spin-ö'rgü durulma hızları incelenmiştir. TN" (Neel) sıcaklığının altındaki düşük sıcaklıklarda, baş lıca durulma mekanizması, inceyapı etkileşmesi yoluyla e- lektron-spin sistemindeki spindalgalarının (magnonların) uyarımlarıdır. Çalışmamızda, magnonlar için Holstein- Primakoff dönüşümünü kullanarak, spin-örgü durulma' zaman ları, 2-magnon (Raman) ve 3-magnon yöntemleriyle hesaplan mıştır. Ayrıca elektron-spin sistemi ve bir proton arasın daki inceyapı etkileşmesini bütünüyle dipolar kabul ederek, tek-boyutlu antiferromagnet DMMC de bu yöntemlerin uygula ması verilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Spindalga yada magnon,,. Holstein-Prima- koff dönüşümü, Anizotropi, Spin-örgü Durulma Zamanı, İnceyapı Etkileşmesi, 2-Magnon (Raman) ve 3-Magnon Durulma Süreçleri.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION OF NUCLEAR SPIN-LATTICE RELAXATION TIME IN THE ONE-DIMENSIONAL ANTIFERROMAGNETIC CHAIN Ayşe KAŞKAŞ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Semiha BAHÇELİ 1990, Page: 58 Jury :¦ Assoc. Prof. Dr. Semiha BAHÇELİ Prof...Dç..FşY?İ.APAYDJN Assoc. Prof. Dr. Basri ÜNAL In this thesis, the nuclear spin-lattice relaxation rates in the one-dimensional antiferromagnetic chain have been studied. At the low temperatures below T" (N?el) temperature, the principal relaxation mechanism will be the excitation of spinwaves (magnons) in the electron- spin system via the hyperfine interaction. In our work, using Holstein-Primakoff transformation for the magnons, the spin-lattice relaxation times have been calculated by 2-magnon (Raman) and 3-magnon processes. Furthermore, assuming that the hyperfine interaction between the electron-spin system and a proton is purely dipolar, the application of these processes in the one-dimensional antiferromagnet DMMC are given. KEY WORDS: Spinwave or Magnon, Holstein-Primakoff Transformation, Spin-Lattice Relaxation Time, Hyperfine Interaction, 2-Magnon (Raman) and 3-Magnon Relaxation Processes.