Sezaryen doğumda uygulanan anestezi yönteminin kord kani ve amniyon sıvısında oksidatif stres parametrelerine etkisi
The effect of the anesthetic method applied during cesarean delivery on oxidative stress parameters in umbilical cord blood and amniotic fluid
  1. Tez No: 948308
  2. Yazar: MUHAMMET BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA BÜYÜKKAYHAN, DR. TAHİR AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Calışmamızda sezaryen ile doğan bebeklerde anestezi yönteminin TAS (Total Antioksidan Kapasite), TOS (Total Oksidan Kapasite), İMA (İskemik Modifiye Albumin) gibi oksidatif stres parametrelerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli ve prospektif olarak yürütülen çalışmamıza gestasyonel yaşları 37-42 hafta arasında değişen, genel anestezi ile doğan 45 ve spinal anestezi ile doğan 45 bebek dahil edildi. Doğum salonunda göbek kordonundan 5 ml kan sarı kapaklı jelli tüpe ve 5 ml amniyon sıvısı jelsiz kuru tüpe alındı. Alınan örnekler 3000 devirde 10 dakika santrifüj edildikten sonra pastör pipetiyle eppendorf tüplere aktarılıp -80 derecede saklandı. Çalışmamızda TAS ve TOS düzeylerinin analizi Elabscience TOS kitinin talimatlarına göre yapılmıştır. Serum İMA düzeyleri ELISA (Enzyme Linked Immunosorbent Assay) yöntemiyle ölçülmüştür. Çalışmada BT-LAB firmasının E1172Hu kategori numaralı ELISA kiti kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmamızdaki 90 yenidoğanın ortalama gestasyon haftası 38,42±0,83, ortalama anne yaşı 28,46±5,19, ortalama doğum ağırlığı 3245,67±410,03 gr, ortalama boyu 50,28±1,86 cm, ortalama baş çevresi 35,27±1,17 cm olarak rapor edildi. Yenidoğanların 49'u(%54,4) erkekti ve 18'i (%20) acil sezaryen ile doğmuştu. Genel anestezi ve spinal anestezi uygulanan gruplar arasında boy, baş çevresi, doğum ağırlığı, APGAR skorları, yoğun bakıma yatış oranları benzerdi. Laktat düzeyi spinal anestezi uygulanan grupta yüksek iken, Hgb ve Htc değerleri genel anestezi uygulanan grupta yüksek görüldü. Kord kanındaki TAS, TOS, OSİ ve İMA değerleri iki grup arasında benzerdi. Amniyon sıvısındaki OSİ ve TOS düzeyleri spinal anestezi grubunda anlamlı yüksek görülürken, TAS düzeyi genel anestezi grubunda anlamlı yüksekti. Amniyon sıvısındaki İMA düzeyi ise iki grup arasında benzerdi. Tartışma: Çalışmamızda genel ve spinal anestezi uygulamasının umblikal kord kanındaki oksidatif stres parametrelerine anlamlı bir etkisi olmadığı sonucuna ulaşıldı. Bulgular literatür ile benzerdi. Amniyon sıvısında yapılan analizlerde; TAS düzeyinin genel anestezi grubunda, TOS ve OSİ düzeylerinin ise spinal anestezi grubunda yüksek olduğu görüldü. Literatürde amniyon sıvısında TAS, TOS ve OSİ analizlerinin yapıldığı sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. İMA düzeyleri ile ilgili analizlerde; iki farklı anestezi uygulamasının kord kanı ve amniyon sıvısındaki İMA düzeylerine etkisi olmadığı saptandı. Kord kanındaki İMA düzeylerini araştıran sınırlı sayıda araştırma varken, amniyon sıvısındaki düzeyleri değerlendiren benzer herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Sonuç: Yenidoğanlarda TAS, TOS ve OSİ düzeylerinin araştırıldığı çok sayıda klinik çalışma bulunmaktadır. İMA düzeyleri ile ilgili çalışmalar ise daha çok yetişkin yaş grubunda yer almaktadır. Oksidatif hasar ve total antioksidan kapasitenin; uzun dönem nörogelişimsel ve kognitif sonuçlar dikkate alındığında en önemli olduğu yaş döneminin yenidoğan dönemi olduğu bilinmektedir. Perinatal dönemde farklı klinik durumlar ve farklı gestasyonel yaş gruplarında İMA düzeylerinin de değerlendirilmesinin daha olumlu nörogelişimsel prognozun öngörülmesi açısından yararlı olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to investigate the effect of the type of anesthesia on oxidative stress parameters such as Total Antioxidant Capacity (TAC), Total Oxidant Status (TOS), and Ischemia-Modified Albumin (IMA) in infants delivered by cesarean section. Materials and Methods: This single-center, prospective study included 90 neonates born between 37 and 42 weeks of gestation—45 delivered under general anesthesia and 45 under spinal anesthesia. In the delivery room, 5 mL of cord blood was collected into yellow-top gel separator tubes, and 5 mL of amniotic fluid was collected into plain, gel-free tubes. The samples were centrifuged at 3000 rpm for 10 minutes, and the supernatant was transferred into Eppendorf tubes using Pasteur pipettes, then stored at –80°C. In our study, the analysis of TAS and TOS levels was performed in accordance with the instructions provided by the Elabscience TOS kit. Serum IMA levels were measured using the Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method. For this analysis, the ELISA kit with catalog number E1172Hu from BT-LAB was used. Results: Among the 90 neonates included in our study, the mean gestational age was 38.42 ± 0.83 weeks, the mean maternal age was 28.46 ± 5.19 years, the mean birth weight was 3245.67 ± 410.03 grams, the mean length was 50.28 ± 1.86 cm, and the mean head circumference was 35.27 ± 1.17 cm. Of the neonates, 49 (54.4%) were male and 18 (20%) were delivered via emergency cesarean section. No significant differences were observed between the general and spinal anesthesia groups in terms of length, head circumference, birth weight, APGAR scores, or NICU admission rates. Lactate levels were higher in the spinal anesthesia group, while hemoglobin (Hgb) and hematocrit (Hct) levels were higher in the general anesthesia group. TAS, TOS, OSI, and IMA levels in cord blood were similar between the two groups. In amniotic fluid, OSI and TOS levels were significantly higher in the spinal anesthesia group, whereas TAS levels were significantly higher in the general anesthesia group. IMA levels in amniotic fluid did not differ significantly between the groups. Discussion: In our study, it was concluded that the type of anesthesia general or spinal did not have a significant effect on oxidative stress parameters in umbilical cord blood. These findings were consistent with the existing literature. However, analysis of the amniotic fluid revealed that TAS levels were higher in the general anesthesia group, whereas TOS and OSI levels were higher in the spinal anesthesia group. There are only a limited number of studies in the literature analyzing TAS, TOS, and OSI levels in amniotic fluid. Regarding IMA levels, no significant effect of either anesthesia method was observed on IMA concentrations in cord blood or amniotic fluid. While a few studies have investigated IMA levels in cord blood, no similar studies assessing IMA levels in amniotic fluid were found in the current literature. Conclusion: There are numerous clinical studies investigating TAS, TOS, and OSI levels in newborns. However, studies on IMA levels are mostly conducted in the adult age group. It is known that the neonatal period is the most critical age for oxidative damage and total antioxidant capacity, especially when considering long-term neurodevelopmental and cognitive outcomes. We believe that evaluating IMA levels in different clinical conditions and gestational age groups during the perinatal period may be beneficial in predicting a more favorable neurodevelopmental prognosis.