Aile hekimliği polikliniğine başvuran 18-40 yaş arası bireylerin hipertansiyondan korunma tutumlarının değerlendirilmesi
Assessment of attitudes towards hypertension prevention among adults aged 18 to 40 presenting at a family medicine clinic
- Tez No: 948313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, 18-40 yaş aralığındaki bireylerin ailesinde hipertansiyon olması ya da olmaması durumunun kişilerin hipertansiyondan korunma tutumları üzerindeki etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmamız, kesitsel türde bir anket çalışmasıdır. 01.01.2025 ve 03.03.2025 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran ve dahil edilme kriterlerini karşılayan, 18-40 yaş aralığındaki 200 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, toplam 12 sorudan oluşan bir anket aracılığıyla değerlendirilmiştir. Hipertansiyondan Korunma Tutumları Ölçeği (HKTÖ) puanları ile bu sosyodemografik özellikler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen verilerin analizlerinde NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) programı kullanılmıştır. Tüm analizlerde p0,05). Yaş ile beden kitle indeksi arasında pozitif yönde ve zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=0.305, p0,05). Korelasyon analizlerine göre ölçeğin tüm alt boyutları arasında pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. SONUÇ: Bu çalışmanın bulguları, bireylerin hipertansiyondan korunma tutumlarının özellikle eğitim düzeyinden anlamlı ölçüde etkilendiğini ortaya koymuştur. Diğer demografik faktörlerin ise bu tutumlar üzerinde belirgin bir etkisi saptanmamıştır. Kadın katılımcıların beslenme alışkanlıklarının daha olumlu olduğu, sigara kullanan bireylerin ise beslenme ve ruhsal durum alanlarında daha olumsuz tutumlar sergilediği gözlenmiştir. Ayrıca, ailede hipertansiyon öyküsünün beslenme tutumlarını olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, hipertansiyonun önlenmesine yönelik halk sağlığı programlarında bireysel sağlık okuryazarlığının artırılmasının önemini vurgulamaktadır. Eğitim ve farkındalık çalışmaları, genç yetişkinlerin sağlık davranışlarının iyileştirilmesinde etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Ailesel Hipertansiyon Öyküsü, hipertansiyondan korunma, önleme, farkındalık.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it was aimed to determine whether the presence or absence of a family history of hypertension among individuals aged 18 to 40 leads to a significant difference in their attitudes toward the prevention of hypertension. MATERIALS AND METHODS: This study was designed as a cross-sectional survey. It was conducted with 200 individuals aged between 18 and 40 who met the inclusion criteria and applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital, affiliated with the University of Health Sciences, between January 1 and March 3, 2025. The participants' sociodemographic characteristics were evaluated through a questionnaire consisting of 12 items. Additionally, the relationship between the scores obtained from the Hypertension Prevention Attitudes Scale (HPAS) and sociodemographic variables was analyzed. For the statistical analysis of the data, the NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 (Kaysville, Utah, USA) software was used, and a p-value of 0.05). A weak but statistically significant positive correlation was found between age and body mass index (r=0.305, p0.05). Correlation analyses revealed statistically significant positive relationships among all subdimensions of the scale. CONCLUSION: The findings of this study indicate that individuals' attitudes toward hypertension prevention are significantly influenced by their level of education. Other demographic factors did not demonstrate a meaningful impact on these attitudes. It was observed that female participants exhibited more positive nutritional attitudes, whereas smokers showed less favorable attitudes regarding both nutrition and mental health. Additionally, a family history of hypertension was found to positively affect nutritional attitudes. These results underscore the importance of enhancing individual health literacy in public health programs aimed at preventing hypertension. Educational and awareness initiatives are considered effective strategies for improving health behaviors among young adults. KEYWORDS: Family History of Hypertension, Hypertension Prevention, Prevention, Awareness