Erken dönem su tüketiminin kuzu performansı üzerine etkisi
Effect of early water consumption to performance of lambs
- Tez No: 948315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESAD SAMİ POLAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN HÜSEYİN ŞENYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bütün canlılar açısından suyun önemi bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı kuzuların doğumdan itibaren su tüketmeye başlaması ile doğumdan 17 gün sonra su tüketmeye başlaması arasındaki gelişim farkını ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın hayvan materyalini Orta Anadolu Merinosu koyunlarından yeni doğan erkek kuzular oluşturmuştur. Rastgele seçilerek normalite testi ile benzer canlı ağırlıklarına göre her iki grupta 8'er kuzu olmak üzere deneme ve kontrol grubu oluşturulmuştur. Deneme grubunda (D) doğumdan sonra 1. gün itibari ile önlerinde erişebilecekleri temiz ve taze su, kontrol grubunda (K) ise doğumdan sonra 17. gün önlerinde erişebilecekleri temiz ve taze su bulundurulmuştur. Aynı zamanda kuzuların önlerine erişebilecekleri şekilde kuzu başlangıç yemi konulmuştur. Su miktarı ve yem miktarı tartılarak verilmiş, ertesi gün kalan su ve yem tekrar ölçülerek tüketimleri belirlenmiştir. Her iki gruptaki kuzuların haftalık canlı ağırlık tartımı yapılarak gelişimleri takip edilmiştir. Çalışma sütten kesim dönemine kadar devam etmiştir. Çalışmanın son gününde bütün hayvanlardan v. jugularis yoluyla 10 ml kan alınarak biyokimyasal ve tam kan analizleri yapılmıştır. Çalışmada kontrol grubu günlük ortalama 81,01 g, deneme grubu ise 114,72 g yem tüketmiştir. Su tüketimi grup ortalaması ise kontrol grubunda 370,08 ml, deneme grubunda ise 446,63 ml olarak gerçekleşmiştir. Canlı ağırlık bakımından 4. Hafta fark oluşmamış olup, 1., 2., 3., 5., 6 ve 7.
Özet (Çeviri)
The importance of water for all living beings is well known. The aim of this study is to reveal the developmental differences between lambs that begin consuming water from birth and those that begin drinking water 17 days after birth. The animal material of the study consisted of newborn male lambs of Central Anatolian Merino sheep. Experimental and control groups were formed by randomly selecting 8 lambs for each group based on similar live weights determined by a normality test. In the experimental group (E), clean and fresh water was provided from the 1st day of life, while in the control group (C), clean and fresh water was provided starting from the 17th day. At the same time, lamb starter feed was placed in front of the lambs to ensure free access. The amounts of water and feed were weighed before being offered, and the remaining amounts were measured the next day to determine consumption. The live weight of lambs in both groups was measured weekly to monitor their growth. The study continued until the weaning period. On the final day of the experiment, 10 ml of blood was collected from all animals via the jugular vein for biochemical and complete blood analyses. In the study, the control group consumed an average of 81.01 g of feed daily, while the experimental group consumed 114.72 g. Average water intake was 370.08 ml in the control group and 446.63 ml in the experimental group.