Ölüm farkındalığı ve yaşam anlamı ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between death awareness and life meaning with psychological symptoms
  1. Tez No: 948336
  2. Yazar: MERVE ŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada ölüm farkındalığı ve yaşam anlamı ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişki ve bazı demografik değişkenlerin ilişkisi incelenmiştir. Araştırmaya 18-65 yaş arası 501 katılımcı ile yürütülen bu çalışmada Demografik Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Ölüm Farkındalığı Ölçeği, Yaşam anlamı Ölçeği ve SCL-90-R kullanılmıştır. Ölçeklere verilen yanıtlar SPSS 26 programı ile analize tabi tutulmuştur. Araştırma değişkenlerin demografik verilerle olan ilişkilerinin belirlenmesinde Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis, araştırma değişkenlerinin birbiriyle olan ilişkilerinin analizinde Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada yordayıcı etki Hiyerarşik Regresyon Analizi ile hesaplanmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre ölüm farkındalığı ile yaşam anlamı ve psikolojik belirtiler arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ölüm farkındalığı alt boyutlarından ölüm korkusu, ölümü güçsüzleştirme, ölümü düşünmeme; yaşam anlamı alt boyutlarından ise bulunmaya çalışılan anlam ve var olan anlam, psikolojik belirtileri yordamaktadır. Bu çalışmada elde edilen bulguların literatüre ölüm farkındalığı ve yaşam anlamı ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkinin incelenmesi açısından literatüre katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationship between death awareness and the meaning of life and psychological symptoms and the relationship between some demographic variables. In this study conducted with 501 participants between the ages of 18-65, Demographic Personal Information Form, Multidimensional Death Awareness Scale, Meaning of Life Scale and SCL-90-R were used. The responses given to the scales were analyzed with SPSS 26 program. Mann-Whitney U and Kruskal Wallis were used to determine the relationships between the research variables and demographic data, and Spearman Correlation Analysis was used to analyze the relationships between the research variables. The predictive effect in the study was calculated with Hierarchical Regression Analysis. According to the results of the study, a positive and significant relationship was found between death awareness, meaning of life and psychological symptoms. Fear of death, disempowerment of death, not thinking about death from the sub-dimensions of death awareness; the meaning tried to be found and existing meaning from the sub-dimensions of life predicted psychological symptoms. It is anticipated that the findings obtained in this study will contribute to the literature in terms of examining the relationship between death awareness, the meaning of life and psychological symptoms.