Asimetrik kortikal atrofi izlenen hastalarda otonom sinir sisteminin elektronörofizyolojik olarak değerlendirilmesi
Electroneurophysiological evaluation of the autonomic nervous system in patients with asymmetric cortical atrophy
  1. Tez No: 948338
  2. Yazar: AHMET VOLKAN KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÖZKÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş: Nörodejeneratif süreçlerde, erken evrelerde ve hatta motor semptomlar ortaya çıkmadan önce dahi otonom sinir sistemi (OSS) değişen derecelerde etkilenebilir. OSS'in fonksiyonları sempatik deri yanıtları (SDY) ve R-R intervali değişkenliği (RRID) ile değerlendirilebilir. Bu çalışmada amaç, nörodejeneratif süreçlerin erken dönemlerinde görülebilen asimetrik kortikal atrofinin (AKA), OSS üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Metot ve Bulgular: Yaş ve cinsiyet dağılımları benzer olan nörodejeneratif süreçlere bağlı AKA izlenen 23 hasta ve 22 sağlıklı katılımcı çalışmaya dahil edildi ve elektrofizyolojik incelemeleri yapıldı. SDY'de asimetriyi tanımlamak amacıyla, SDY latans ve amplitüdleri için asimetri indeksi (ASİ) oluşturuldu. Hem elektrik hem akustik uyarımla hem üst hem alt ekstremiteden elde edilen SDY amplitüdleri hasta grubunda daha düşük bulundu (p=0,037; p=0,032; p=0,034; p=0,002).
Özet (Çeviri)
Introduction: In neurodegenerative processes, the autonomic nervous system (ANS) can be affected to varying degrees in the early stages, even before the onset of motor symptoms. The functions of the ANS can be evaluated by sympathetic skin responses (SSR) and R-R Interval variation (RRIV). The aim of this study is to investigate the effect of asymmetric cortical atrophy (ACA), which can be observed in the early stages of neurodegenerative processes, on the ANS. Method and Findings: Twenty-three patients with ACA due to neurodegenerative processes and 22 healthy participants with similar age and gender distributions were included in the study, and their electrophysiological examinations were performed. To define asymmetry in SSR, an asymmetry index (AI) was created for SSR latencies and amplitudes. SSR amplitudes obtained from both upper and lower extremities with both electrical and acoustic stimulation were found to be lower in the patient group (p=0.037; p=0.032; p=0.034; p=0.002, respectively).