5e öğrenme modelinin 4. sınıf matematik dersi ölçme öğrenme alanı öğretimine yansımaları
Reflections of the 5e learning model on the teaching of the measurement learning domain in 4th grade mathematics
  1. Tez No: 948337
  2. Yazar: NURCİHAN ZEHİR GÜLEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu araştırmada, 5E Öğrenme Modeli ile yapılan öğretimin 4. sınıf matematik dersi ölçme öğrenme alanının öğretiminde öğrenci başarısına, tutumuna ve kalıcılığına etkisi araştırılmıştır. 5E Öğrenme Modeli' nin 4. sınıf matematik dersi ölçme öğrenme alanı öğretimine yansımalarını ortaya koyabilmek amacıyla karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında, 5E Öğrenme Modeli' nin matematik başarısına, derse karşı tutuma ve kalıcılığa etkisini incelemek için 'ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desen' tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel verileri bağımlı ve bağımsız örneklemler için t testi, nitel verileri ise betimsel analiz ve içerik analizi yapılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nicel kısmında, amaçlı örneklem yöntemlerinden kolay ulaşılabilir durum örneklemesi tekniği kullanılmıştır. Bu kapsamda, Samsun ili İlkadım ilçesinde öğrenim gören 19 öğrenciden oluşan deney grubu ile 17 öğrenciden oluşan kontrol grubu belirlenmiştir. Araştırmanın nitel verileri, deney grubundaki öğrenciler arasından ölçüt örnekleme tekniğiyle seçilen 14 öğrencinin öğrenci günlükleri ile 9 öğrenciyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Deneysel süreç sonucunda; deney grubundaki öğrencilerin ön-test ve son-test akademik başarı ve tutum puanları karşılaştırıldığında, son test lehine anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Ancak, kalıcılık puanları karşılaştırıldığında bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür. Ayrıca, deney ve kontrol gruplarının akademik başarı, tutum ve kalıcılık puan ortalamaları karşılaştırıldığında, deney grubundaki öğrencilerin puanlarının anlamlı düzeyde daha yüksek ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerle yapılan görüşmelerde, 5E Öğrenme Modeli' ne dayalı etkinliklerle gerçekleştirilen matematik derslerinin eğlenceli ve öğretici olduğu, öğrenme sürecini kolaylaştırdığı, grup çalışması ve sosyalleşme fırsatları sunduğu, etkinliklerde görev almanın sorumluluk duygusunu geliştirdiği ve öğrencilerin bu süreçte bilişsel, duygusal ve sosyal açılardan aktif hale geldikleri ifade edilmiştir. Tüm bu bulgular neticesinde, 5E Öğrenme Modeli' nin öğrencilerin motivasyonlarını arttırarak matematik başarılarını geliştirdiği ve derse yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, araştırmanın nitel bulgularından elde edilen sonuçların, nicel bulgulardan elde edilen sonuçları destekleyici ve açıklayıcı nitelikte olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of instruction based on the 5E Learning Model on student achievement, attitudes, and retention in the“measurement”learning domain of the 4th-grade mathematics course were investigated. A mixed-methods research design was employed to reveal the reflections of the 5E Learning Model on the teaching of the measurement learning domain in the 4th-grade mathematics curriculum. In the quantitative dimension of the study, a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was preferred to examine the effects of the 5E Learning Model on mathematics achievement, attitudes toward the course, and retention. Quantitative data were analyzed using t-tests for dependent and independent samples, while qualitative data were analyzed using descriptive and content analysis methods. For the quantitative component, convenience sampling, one of the purposive sampling methods, was used. In this context, a sample was selected consisting of an experimental group of 19 students and a control group of 17 students from primary schools in the İlkadım district of Samsun province. The qualitative data were collected through student diaries written by 14 students selected from the experimental group using criterion sampling and semi-structured interviews conducted with 9 students. As a result of the experimental process, a significant difference was found in favor of the posttest scores when the academic achievement and attitude scores of the experimental group were compared before and after the intervention. However, no statistically significant difference was observed in the retention scores. Furthermore, when the mean scores of academic achievement, attitudes, and retention of the experimental and control groups were compared, the experimental group had significantly higher scores, indicating a statistically significant difference between the groups. Interviews with students revealed that mathematics lessons based on 5E Learning Model activities were enjoyable and instructive, facilitated the learning process, provided opportunities for group work and socialization, enhanced a sense of responsibility through task participation, and supported students' cognitive, emotional, and social engagement in the process. Based on all findings, it can be concluded that the 5E Learning Model enhances students' motivation, improves mathematics achievement, and positively influences their attitudes toward the course. In this context, it can be stated that the qualitative findings support and help explain the quantitative results of the study.