Astragalus stella türünün fitokimyasal analizi üzerine farklı özütleme tekniklerinin etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of different extraction techniques on the phytochemical analysis of Astragalus stella
  1. Tez No: 948356
  2. Yazar: NİLGÜN ORMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SARIKÜRKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, Astragalus stella'nın toprak üstü kısımlarından Soxhlet özütleme, maserasyon ve ultrasonik destekli özütleme teknikleriyle elde edilen metanol özütlerinin fitokimyasal profillerini, antioksidan kapasitelerini ve enzim inhibisyon aktivitelerini araştırmaktadır. Maserasyon özütü hem toplam fenolik (20,67 mg GAE/g özüt) hem de toplam flavonoit (25,49 mg RE/g özüt) içerikleri açısından en yüksek miktarları sergilemiştir. LC-ESI-MS/MS yoluyla yapılan fitokimyasal analiz, 30 farklı bileşiğin varlığını ortaya koymuştur. Hesperidin, tüm özütleme yöntemlerinde yaklaşık 1000 µg/g özüt seviyesinde bulunarak tespit edilen ana bileşen olmuştur. Ayrıca, hiperosit, apigenin ve apigenin-7-glukozit önemli bileşenler olarak belirlenmiştir. Antioksidan özellikleri, fosfomolibdenyum, DPPH, ABTS, CUPRAC, FRAP ve metal şelatlama testlerini içeren çok yönlü bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Bu testlerin çoğunda, maserasyon özütü, özellikle fosfomolibdenyum, CUPRAC ve FRAP testlerinde, ayrıca DPPH ve ABTS radikal süpürme testlerinde ve metal şelatlama testlerinde kayda değer yüksek aktivite göstererek üstün antioksidan kapasite sergilemiştir. Bağıl Antioksidan Kapasite İndeksi'ne (RACI) göre, maserasyon özütü 1.24 değeri ile en yüksek antioksidan aktiviteyi gösterirken, soxhlet ve ultrasonik özütleri sırasıyla; -0.41 ve -0.83 negatif RACI değerleri sergilemiştir. Pearson korelasyon analizleri, toplam fenolikler ve toplam flavonoitler ile çeşitli antioksidan test sonuçları arasında güçlü bir pozitif korelasyon olduğunu ortaya koymuş ve bu bileşiklerin özütlerin antioksidan kapasitesine büyük olasılıkla temel katkıda bulunanlar olduğunu göstermiştir. Enzim inhibisyon testleri, tüm özütlerin benzer asetilkolinesteraz (AChE) inhibisyonu gösterdiğini ortaya koyarken, maserasyon özütü en yüksek α-amilaz inhibisyonunu gösterdi ve ultrasonik özütü diğer özütlere kıyasla en düşük tirozinaz inhibisyonunu sergiledi, ancak hiçbir özüt bu çalışmada kullanılan standartların inhibisyon kapasitesine ulaşamadı. Elde edilen sonuçlar, özellikle maserasyon yöntemiyle elde edilen Astragalus stella bitkisi özütlerinin yüksek antioksidan özelliği ve α-amilaz inhibisyon aktivitesi sayesinde bu bitkinin ilaç, gıda ve kozmetik sektörlerinde değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the phytochemical profiles, antioxidant capacities, and enzyme inhibition activities of methanol extracts from the aerial parts of Astragalus stella using Soxhlet extraction, maceration, and ultrasonic-assisted extraction techniques. The maceration extract exhibited the highest concentrations in terms of both total phenolic content (20.67 mg GAE/g extract) and total flavonoid content (25.49 mg RE/g extract). Phytochemical analysis via LC-ESI-MS/MS revealed the presence of 30 distinct compounds. Hesperidin was identified as the most abundant, present at approximately 1000 µg/g of extract across all extraction methods. Furthermore, hyperoside, apigenin, and apigenin-7-glucoside were significant constituents. Antioxidant properties were assessed using a multifaceted approach, incorporating phosphomolybdenum, DPPH, ABTS, CUPRAC, FRAP, and metal chelating assays. In the majority of these tests, the maceration extract displayed superior antioxidant capacity, with notably high activity observed in phosphomolybdenum, CUPRAC, and FRAP assays, as well as DPPH and ABTS radical scavenging, and metal chelating assays. According to the RACI, the maceration extract exhibited the highest antioxidant activity with a value of 1.24, whereas the Soxhlet and ultrasonic extracts showed negative RACI values of -0.41 and -0.83, respectively. Pearson correlation analyses revealed a strong positive correlation between total phenolics and total flavonoids with various antioxidant test results, suggesting that these compounds are likely major contributors to the antioxidant capacity of the extracts. The enzyme inhibition assays revealed that all extracts exhibited similar acetylcholinesterase (AChE) inhibition, while the maceration extract showed the highest α-amylase inhibition, and the ultrasonic extract displayed the lowest tyrosinase inhibition compared to other extracts, although none of the extracts matched the inhibition capacity of the standards used in this study. The findings suggest thatA. stella extracts, particularly those obtained by maceration, can be evaluated in the pharmaceutical, food, and cosmetics industries due to their high antioxidant properties and α-amylase inhibition activity.