Reception classes practitioners' understanding of the relationship between social-emotional development and ındoors and outdoors play
Anasınıfı öğretmenlerinin sosyal-duygusal gelişim ile iç mekan ve dış mekan oyunları arasındaki ilişkiye ilişkin görüşleri
  1. Tez No: 948355
  2. Yazar: SEVİM KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GUY ROBERTS-HOLMES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of London - University College London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, erken çocukluk dönemindeki sosyal ve duygusal gelişime odaklanmakta olup özellikle anasınıfı öğretmenlerinin sosyal ve duygusal gelişim ile kapalı ve açık alan oyunları arasındaki ilişkiye dair anlayışlarını incelemektedir. İki anasınıfının bulunduğu bir okul öncesi ortamında küçük ölçekli nitel bir durum çalışması gerçekleştirilmiştir. Anasınıfında görev yapan üç öğretmen ile görüşmeler yapılmış ve çocukların kapalı alanlarda (yapı-inşa oyun alanı ve küçük dünya oyun alanları) ve açık alanlarda (park alanı) gerçekleştirdikleri etkileşimli oyunlar gözlemlenmiştir. Araştırma sonucunda tüm öğretmenlerin, oyunun çocukların özgüven, öğrenme eğilimleri, öz düzenleme ve empati gibi birçok açıdan sosyal ve duygusal gelişimlerini desteklemede etkili bir yol olduğu konusunda hemfikir oldukları görülmüştür. Öğretmenler, oyun pedagojisinin çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerinin çeşitli boyutlarını desteklemek amacıyla etkili bir şekilde kullanılabileceğini düşünmektedir. Gözlemler, akranlarla etkileşimin çocukların fikirlerini ifade etmelerine, deneyimlerini paylaşmalarına, empati kurmalarına ve oyunları içinde sorunları çözmelerine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, çalışmada öğretmenlerin farkında olmadığı bazı hususlar da tespit edilmiştir; örneğin, çocukların işbirliğine dayalı oyunlarının sürekliliğini sağlamak için farklı materyallerin eklenebileceği ve oyunlarında gerçek ya da doğrudan yaşadıkları deneyimler hakkında konuşmaları için teşvik edilmeleri gerektiği gibi. Öğretmenler ayrıca, müfredatın uygulanması ve politika güncellemeleri konusunda okul müdürleri tarafından desteklendiklerini belirtmiştir. Araştırmanın sonucunda, sosyal ve duygusal gelişim ile öğrenme yeterliklerinin önemine dair genel bir kabul olmasına rağmen, görüşme ve gözlem notları bu gelişim alanına yönelik farkındalığın yaygın olmayabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on social and emotional development in an early years setting, especially investigating reception classes practitioners' understanding of the correlation between social and emotional development and indoor and outdoor play. A small scale qualitative case study was carried out in a pre-school setting with two reception classes. Three practitioners of the reception classes were interviewed and children's interactive play observed in indoors (construction play area and small world play areas) and outdoors (park area). It was found that all the practitioners agree that play is an effective way to support children's social and emotional development with many aspects such as self-esteem, learning dispositions, self-regulations, empathy. The practitioners thought that play pedagogy might be used effectively to provide aspects of children's of social and emotional development. The observations revealed that it seems that interaction with peers helps children to express their opinions, to share their experiences, to being empathetic, to solve problems in their play. However, there were some aspects which were found in the study that practitioners were not aware of; for example that to sustain children's collaborative play extract materials could be added and that children should be encouraged to talk about their real or first-hand experiences in their play. The staff also agreed that they are supported by the head teachers with regard to the implementation of the curriculum and policy updates. The conclusion of the research was that even though there is a general acceptance of the importance of social and emotional development and learning competences, the interview and observation notes showed that the awareness of this area of development might not be widespread.