İş sağlığı ve iş güvenliği amacıyla kullanılan tekstil ve konfeksiyon ürünü seçilmiş kişisel koruyucu donanımlar ve standartları
Selected personal protective equipment and standards for textile and clothing products used for occupational health and safety
- Tez No: 948373
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL CEYHUN SABIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türkiye TÜIK verilerine göre Ocak 2025 yılı itibariyle toplam işgücü 35 milyon 534 bin kişi olup işsizlik oranı %14,9'dur. İşgücüne dâhil her dört kişiden biri sanayi sektöründe, yaklaşık %60'ı da hizmet sektöründe istihdam edilmektedir. Risk ortamı yüksek çalışma ortamında çalışan insan sayısının fazla olması İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) konusunu daha da ön plana çıkarmaktadır. Kişisel koruyucu donanımlar (KKD) iş sağlığı ve güvenliğinde üzerinde önemle durulan bir konudur. KKD, tehlike unsurundan bireyi koruyan, bireyi yalıtan bir önlem şeklidir. Bu çalışmada tekstil ve konfeksiyon sektöründeki teknolojilerle üretilen KKD'lerden laboratuvar önlüğü, tulum ve yelek donanımları malzeme, üretim ve strandartlar yönünden detaylı olarak araştırılmıştır. Ülkemizde güçlü bir sektör olarak tekstil ve konfeksiyon sektörünün İSG KKD materyalindeki rolü vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the data of TÜİK in Turkey, as of January 2025, the total workforce is 35 million 534 thousand people and the unemployment rate is 14.9%. One in every four people included in the workforce is employed in the industrial sector and approximately 60% in the service sector. The high number of people working in a high-risk working environment brings the issue of Occupational Health and Safety (OHS) to the forefront. Personal protective equipment (PPE) is an issue that is emphasized in occupational health and safety. PPE is a form of precaution that protects and insulates the individual from the element of danger. In this study, laboratory coats, coveralls and vest equipment produced with technologies in the textile and apparel sector were investigated in detail in terms of material, production and standards. The role of the textile and apparel sector, which is a strong sector in our country, in OHS in terms of PPE materials was emphasized.