Ebeveynlerin 3-6 yaş çocukları için kitap tercihleri ve çocuk edebiyatına yönelik tutumlarının incelenmesi
Examining parents' book preferences for their 3-6 year-old children and their attitudes towards children's literature
- Tez No: 948377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER YUSUF KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, ebeveynlerin 3-6 yaş çocukları için kitap tercihleri ve çocuk edebiyatına yönelik tutumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya gönüllük esasına dayalı olarak 384 ebeveyn katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Ceylan vd. (2023) tarafından geliştirilen 'Ebeveynlerin 3-6 Yaş Çocukları İçin Kitap Tercih Ölçeği' ve Karagül (2020) tarafından geliştirilen 'Çocuk Edebiyatına Yönelik Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ve kolay örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar SPSS programında yapılan hesaplamalar doğrultusunda değerlendirilmiştir. İki kategorili değişkenler için t-testi, üç ve daha fazla kategorili değişkenler için de ANOVA ve Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. ANOVA sonuçlarının anlamlılığını tespit edebilmek için Bonferroni testinden faydalanılmıştır. Kruskal-Wallis H testi sonuçlarının anlamlılığını tespit edebilmek için ise Mann-Whitney U testinden faydalanılmıştır. Ebeveynlerin 3-6 Yaş Çocukları İçin Kitap Tercih Ölçeğinde; cinsiyet, ebeveynlik rolü, anne-baba yaşı, anne-baba öğrenimi, anne-baba mesleği, aile türü ve toplam çocuk sayısı değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Çocuk Edebiyatına Yönelik Tutum Ölçeğinde; çocuğun yaşı, anne-baba öğrenimi, anne mesleği, aile türü ve ailedeki toplam çocuk sayısı değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. İlgili ölçekler arasındaki ilişkiyi tanımlamak amacıyla da Pearson Korelasyonu hesaplanmıştır. Genel olarak, kitap tercihine yönelik alt boyutlar ile tutuma yönelik alt boyutlar ve ölçek toplamı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki gözlemlenirken, kitabın tanınmışlığı ile kabullenme alt boyutu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki gözlemlenmiştir. Kitabın ücreti ile çocuk edebiyatına yönelik tutumların hiçbir alt boyutu arasında ise anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Ayrıca kitabın tanınmışlığı ile farkında olma ve çocuk edebiyatına yönelik tutum ölçeği toplam puanı arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate parents' book preferences for their 3-6-year-old children and their attitudes toward children's literature. A total of 384 parents voluntarily participated. Data were collected using the 'Parental Book Preference Scale for 3-6 Year Old Children' (Ceylan et al., 2023) and the 'Attitude Towards Children's Literature Scale' (Karagül, 2020). The research employed a quantitative relational survey model with a convenience sampling method. Results were analyzed using SPSS. We used t-tests for two-category variables, and ANOVA and Kruskal-Wallis H tests for variables with three or more categories. Bonferroni and Mann-Whitney U tests were applied to determine the significance of ANOVA and Kruskal-Wallis H results, respectively. Significant differences in book preferences were found based on gender, parenting role, parents' age, education, occupation, family type, and total number of children. For attitudes toward children's literature, significant differences emerged based on the child's age, parents' education, mother's occupation, family type, and total number of children in the family. Pearson Correlation was calculated to define the relationship between the scales. Generally, a significant positive correlation was observed between book preference sub-dimensions and attitude sub-dimensions/total scale score. However, a significant negative correlation was found between a book's recognition and the acceptance sub-dimension. No significant relationship was detected between a book's price and any sub-dimension of attitudes toward children's literature. Additionally, no significant relationship was found between a book's recognition and awareness, or the total score of the attitude towards children's literature scale.