Depreme maruz kalmış ve kalmamış ilkokul öğrencilerinin deprem ve sosyal hayat algısının çocuk resimleri ile incelenmesi
Investigation of earthquake and social life perception of primary school students exposed and not exposed to earthquake through children's drawings
  1. Tez No: 948379
  2. Yazar: BUKET GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KARAAHMET BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, depreme maruz kalmış ve kalmamış ilkokul öğrencilerinin deprem ve sosyal hayat algısının çocuk resimleri ile incelenmesidir. Bu inceleme, belirlenen dört alt problem başlığı altında ele alınmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji desenine uygun olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Samsun'un Atakum ve Hatay'ın Saçaklı İlçesi'ndeki okullara yerleşmiş depremzede öğrenciler ile Samsun'un Atakum İlçesi'ndeki okullarda yer alan ve depremzede olmayan öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise depreme maruz kalmış 152, depreme maruz kalmamış 189 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak katılımcı gözlem, içerik analizi, resim ve alan notları kullanılmıştır. Araştırmada kullanılacak verilerin toplanması adına MEB'den gerekli izinler alınmıştır. Öğrencilere deprem ve sosyal hayat algılarını yansıtabilecekleri birer soru sorulmuş ve resim yapmaları istenmiştir. Sorulan sorular neticesinde öğrenciler serbest çizim tekniği kullanarak çalışmalarını gerçekleştirmiştir. Bu şekilde tüm veriler, beş ayrı okuldan toplanmıştır. Elde edilen bu veriler, içerik analizi yöntemine göre belirli kod ve temalara ayrılarak tablolaştırılmış ve yorumlanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda depreme maruz kalan öğrencilerin resimlerinde depreme daha fazla yer verdiği görülmüştür. Bunun yanı sıra depreme maruz kalmayan öğrencilerin de bu temayı ele aldığı tespit edilmiştir fakat bazı öğrenciler, bu temadan uzak çalışmaları da ortaya koymuştur. Tüm bu benzerlik ve farklılıklar, öğrencilerin kullandığı kod ve temalara yansımıştır. Sonuç olarak bakıldığında depreme maruz kalmış ve kalmamış öğrencilerin resimlerinde anlamlı farklılıkların ortaya çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to examine the earthquake and social life perceptions of primary school students who were and were not exposed to an earthquake through children's drawings. This examination is addressed under four sub-problems. The research was designed in accordance with the phenomenology design, which is a qualitative research method. The universe of the research consists of earthquake-affected students who settled in schools in the Atakum district of Samsun and the Saçaklı district of Hatay in the 2023-2024 academic year and students who were not earthquake-affected in schools in the Atakum district of Samsun. The sample group consists of 152 students who were exposed to an earthquake and 189 students who were not exposed to an earthquake. Participant observation, content analysis, drawings and field notes were used as data collection tools. The necessary permissions were obtained from the Ministry of National Education in order to collect the data to be used in the research. Students were asked a question that would reflect their perceptions of earthquake and social life and were asked to draw pictures. As a result of the questions asked, students carried out their work using the free drawing technique. In this way, all data were collected from five different schools. The obtained data were divided into certain codes and themes according to the content analysis method and tabulated and interpreted. As a result of the findings, it was seen that students who were exposed to earthquakes gave more space to earthquakes in their drawings. In addition, it was determined that students who were not exposed to earthquakes also addressed this theme, but some students also presented works that were far from this theme. All these similarities and differences were reflected in the codes and themes used by the students. As a result, it was seen that there were significant differences in the drawings of students who were and were not exposed to earthquakes.