Sultanbeyli ilçesinde bulunan aile sağlığı merkezlerine başvuran hastaların yaş, cinsiyet, tanılarına göre istenen laboratuvar tetkiklerinin kesitsel incelemesi
A sectional study of the requested laboratory tests of patients applying to family health centers in Sultanbeyli district, according to their age, gender and diagnoses
  1. Tez No: 948387
  2. Yazar: HALİME ÖZGE GÜZİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA SERAP ÇİFÇİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş: Günümüzde laboratuvar tetkikleri, tanı, tedavi ve takip süreçlerinin temel bileşenlerinden biridir. Ancak gereksiz ve uygunsuz laboratuvar testleri, sağlık sisteminde çok çeşitli sorunlara yol açmaktadır. Çalışmanın amacı, birinci basamakta hastaların yaş, cinsiyet ve tanılarına göre istenen laboratuvar testlerini inceleyerek, test istemlerinin uygunluk düzeyini değerlendirmek ve gelecekte uygulanabilecek akılcı laboratuvar kullanımı yaklaşımlarına katkı sunmaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız kesitsel tanımlayıcı tipte olup, Kasım 2024 – Mart 2025 tarihleri arasında İstanbul Sultanbeyli ilçesindeki ASM'lerde yürütülmüştür. Örneklem, toplam 342 hasta üzerinden oluşturulmuştur. Tetkik istenen hastaların bilgileri sistem üzerinden alınmıştır. İstenen testlerin uygunluğu güncel rehberlere göre değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı analizlerde frekans ve yüzde dağılımları kullanılmıştır. Gruplar arası fark için bağımsız gruplarda T testi, korelasyon analizleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Laboratory tests are one of the basic components of health services. However, unnecessary and inappropriate laboratory tests cause a wide range of problems in the health system. The aim of the study is to evaluate the appropriateness of test requests by examining the laboratory tests requested according to the age, gender and diagnoses of patients in the primary care unit and to contribute to rational laboratory use approaches that can be applied in the future. Materials and metods: Our study is cross-sectional descriptive and was conducted in ASMs in the Sultanbeyli district of Istanbul between November 2024 and March 2025. The sample was formed with a total of 342 patients. The information of the patients for whom tests were requested was obtained from the system. The appropriateness of the requested tests was evaluated according to current guidelines. Frequency and percentage distributions were used in descriptive analyses. For the difference between the groups, t-test and correlation analyses were applied in independent groups.