Türkiye'de şirketler ve insan hakları performansı:En yüksek ciroya sahip ilk yirmi şirketin incelenmesi
Corporate human rights performance in Turkey:An analysis of the top twenty companies by revenue
- Tez No: 948423
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TARHANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türkiye'de faaliyet gösteren ve en yüksek ciroya sahip yirmi şirketin insan hakları performansının anlık görüntüsünün tespit edilmesi hedeflenmektedir. Bu tespit çalışması yapılırken Birleşmiş Milletler Rehber İlkeler metnindeki düzenlemeler CHRB metodolojisi çerçevesinde ele alınacak ve şirketlerin ekonomik büyüklüğü ile insan hakları performansı arasında doğrusal bir ilişki olup olmadığı hususu araştırılacaktır. Bir diğer taraftan, şirketlerin insan hakları performansını etkileyen faktörlere de ışık tutulmaya çalışılacaktır. Sırası ile iş dünyası ve insan hakları arasındaki ilişki, Birleşmiş Milletler Rehber İlkeler Metninin tarihsel oluşum süreci, çalışmanın metodolojisi ve her bir başlıkta şirketlerin puanlamaları ve buna ilişkin değerlendirmeler, tespit edilen bulgular ve araştırma sonuçları çalışmada ele alınan başlıklardır.
Özet (Çeviri)
The aim is to capture a snapshot of the human rights performance of the twenty companies with the highest revenue operating in Turkey. During this assessment, the regulations in the United Nations Guiding Principles will be addressed within the framework of the CHRB methodology, and the existence of a linear relationship between the companies' economic size and human rights performance will be examined. On the other hand, efforts will be made to shed light on the factors influencing the companies' human rights performance. The relationship between business and human rights, the historical development process of the United Nations Guiding Principles, the methodology of the study, and the scoring and evaluations of companies in each section, along with the identified findings and research results, are the main topics discussed in the study.