Dietil ftalat (DEP) maruziyetinin wistar albino dişi sıçanların tiroit fonksiyonu üzerine genotoksik etkilerinin araştırılması
Investigation of genotoxic effects of diethyl phthalate (DEP) exposure on thyroid function in wistar albino female rats
- Tez No: 948442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CİHAN YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yaygın olarak kullanılan bir plastikleştirici olan dietil ftalat (DEP), endokrin bozulma ve oksidatif stres ile ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmanın amacı, subakut DEP maruziyetinin Wistar dişi sıçanların tiroit dokusu üzerindeki genotoksik etkilerini; tiroit hormon düzeyleri, oksidatif stres parametreleri, DNA hasarı ve histomorfolojik değişiklikler üzerinden değerlendirildi. Yirmi sekiz dişi Wistar albino dişi sıçanı dört gruba (n=7) ayrılmıştır: kontrol, 100 mg/kg/gün, 300 mg/kg/gün ve 600 mg/kg/gün DEP uygulama grupları. DEP, oral gavaj yoluyla 21 gün süreyle verildi. Deney sonunda serum TSH, T3 ve T4 düzeyleri ELISA ile; oksidatif stres belirteçleri (TAS, TOS, OSI) biyokimyasal analizlerle; DNA hasarı ise Comet Assay yöntemi ile değerlendirildi. Histopatolojik incelemeler yapılmış ve vücut ağırlıkları takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Diethyl phthalate (DEP), a widely used plasticizer, is associated with endocrine disruption and oxidative stress. The aim of this study was to evaluate the genotoxic effects of subacute DEP exposure on thyroid tissue of Wistar female rats through thyroid hormone levels, oxidative stress parameters, DNA damage and histomorphological changes. Twenty-eight female Wistar albino female rats were divided into four groups (n=7): control, 100 mg/kg/day, 300 mg/kg/day and 600 mg/kg/day DEP groups. DEP was administered by oral gavage for 21 days. At the end of the experiment, serum TSH, T3, and T4 levels were evaluated by ELISA; oxidative stress markers (TAS, TOS, OSI) were evaluated by biochemical analysis; and DNA damage was evaluated by Comet Assay method. Histopathological examinations were performed and body weights were monitored.