Büyük Milletlerden İngilizler ve Macarlar adlı eserin transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of the Great Nations of the British and Hungarians
- Tez No: 948492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN ÇATMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye'de modern coğrafya biliminin öncülerinden biri olarak kabul edilen ve ülkemizde coğrafya eğitiminin gelişimine büyük katkılarda bulunan Faik Sabri Duran gerek kişiliği gerekse de yaptığı çalışmalar ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş aşamasındaki milletleşme sürecine ışık tutması açısından da dikkat çeken önemli isimlerden biridir. Türk okuyucusunun kendi milletini anlaması ve karşılaştırmalı bir bilinç geliştirmesi için önemli çalışmalar yürüten Faik Sabri Duran dönemin eğitim ve kültür politikalarıyla da uyumlu çalışmalar yürütmüş ve bu bağlamda pek çok eser kaleme almıştır. Onun kaleme aldığı eserlerden biri de“Büyük Milletlerden İngilizler ve Macarlar”adlı çalışmasıdır. Osmanlı Türkçesi ile kaleme alınmış olan bu eser sade ve edebi bir dil ile kaleme alınmıştır.“Büyük Milletlerden İngilizler ve Macarlar”adlı kitap farklı milletlerin tarihsel gelişimlerini, kültürel özelliklerini ve toplumsal yapıları üzerinden karşılaştırmalı olarak ele alması bakımından önemlidir. Bu kitap, okuyuculara hem İngilizler hem de Macarlar hakkında derinlemesine bilgi sunarken, millet olma bilincinin nasıl şekillendiğini anlamaya da katkı sağlamaktadır. Kitapta, İngilizler ve Macarların tarih boyunca geçirdiği sosyal, kültürel ve siyasal evreler, onların“büyük millet”olma vasfını nasıl kazandıkları bağlamında incelenmiştir. Duran, her iki milletin tarihî olaylar karşısındaki tutumlarını, kurumlarını nasıl şekillendirdiklerini ve toplumsal bilinçlerini nasıl geliştirdiklerini açıklarken, aynı zamanda okuyucuya genel bir medeniyet tasavvuru da sunmaktadır. Bu kitap sadece tarihî olayları aktarmakla kalmayıp, milletlerin karakter özelliklerini, değer sistemlerini ve toplumsal düzenlerini de anlamaya çalışması açısından da önem arz etmektedir. Yazar İngilizlerin denizcilik, siyasal istikrar ve sömürgecilik üzerinden gelişen modern devlet yapıları ile Macarların Orta Avrupa'daki mücadeleci ve kültürel olarak güçlü kimliklerini, karşılaştırmalı biçimde sunarak okuyucuya hem benzerlikleri hem de farklılıkları aktarmaktadır. Bu yönüyle kitap, coğrafya, sosyoloji ve tarih meraklıları için kıymetli bir kaynak niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Faik Sabri Duran, who is regarded as one of the pioneers of modern geography in Turkey and has made great contributions to the development of geography education in our country, is one of the most important figures in terms of shedding light on the process of nationalization during the establishment phase of the Republic of Turkey with his personality and his works. Faik Sabri Duran, who carried out important studies for Turkish readers to understand their own nation and develop a comparative consciousness, also carried out studies in line with the educational and cultural policies of the period and wrote many works in this context. One of his works is his work titled The English and Hungarians among the Great Nations. This work, written in Ottoman Turkish, is written in a simple and literary language. The book, The Great Nations of the British and Hungarians, is important in terms of its comparative analysis of the historical development, cultural characteristics and social structures of different nations. This book provides readers with in-depth information about both the British and the Hungarians and contributes to understanding how the consciousness of nationhood is shaped. In the book, the social, cultural and political phases of the British and Hungarians throughout history are analyzed in the context of how they gained the qualification of being a“great nation”. Duran explains the attitudes of both nations towards historical events, how they shaped their institutions and how they developed their social consciousness, while at the same time providing the reader with a general vision of civilization. This book is important not only in terms of narrating historical events, but also in terms of trying to understand the character traits, value systems and social order of nations. The author compares and contrasts the modern state structures of the British, which developed through seafaring, political stability and colonialism, and the struggling and culturally strong identity of the Hungarians in Central Europe, and conveys both similarities and differences to the reader. In this respect, the book is a valuable resource for geography, sociology and history enthusiasts.