Konstantinopolis'in yeni başkent olmasının Hristiyanlık üzerindeki etkileri
The effects of Constantinople becoming the new capital on Christianity
  1. Tez No: 948493
  2. Yazar: AYLİN SONGÜL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA İNCE SANCAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hz. İsa'ya vahyedildiği, kabul edilen tarihten itibaren Hristiyanlık, zaman içinde pek çok değişikliğe uğramış ve farklı görüşlerden kaynaklanan gruplaşmalarla şekillenen bir din haline gelmiştir. Bu değişimlerin ve gruplaşmaların en temel sebebi, Hz. İsa'nın yaşadığı dönemde inancını kabul edenlerin sayısının çok az olması ve ölümünden sonraki süreçte, Hristiyanlık dininin serbest bırakılmasına kadar geçen diliminde ortaya çıkan tartışmalardır. Ruhanî bir otoritenin eksikliği, farklı görüşlerin ortaya çıkmasına ve dini konuların açık uçlu bir şekilde yorumlanmasına neden olmuştur. Bu süreçte etkili olan önemli bir gelişme, bugünkü İstanbul olan Konstantinopolis şehrinin I. Konstantin tarafından başkent yapılmasıdır. Çünkü bu olay, Hristiyanlık inancının en büyük iki kilisesi arasında ayrışmalara yol açmış ve ardından I. Constantin önderliğinde gerçekleşen İznik Konsili' ne zemin hazırlamıştır. Bu konsilden sonra, Hristiyanlık kendi içinde kalıcı bir yapı oluşturarak iki ana hat üzerinde şekillenmiştir. Bu çalışmada, Hristiyanlık dininin Konstantinopolis şehri ile nasıl bir gelişim ve değişim yaşadığı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Since the time it is believed to have been revealed to jesus Christ, Christianity has undergone many changes and has become a religion characterized by divisions stemming from differing perspectives. The main reasons for these changes and divisions are the limited number of people who accepted this faith during Jesus Christ's lifetime and the controversies that arose in the period leading up to the legalization of Christianity after his death. The lack of a spiritual leader has led to the emergence of different views and the openanded interpretation of religious matters. An important development that influenced this process was the establishment of Constantinople, today's Istanbul, as the capital by Emperor Constantine. This event led to a division between the two largest churches of Christianity and paved the way for the First Council of Nicaea, held under Constantine's took on a permanent structure, dividing into two main branches. This study will examine the development and changes Christianity underwent in connection with the city of Constantinople.