Norm fazlası öğretmenlerin mesleki tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi: Malatya ili örneği
Examination of professional burnout levels of surplus teachers: Malatya province example
- Tez No: 948494
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Yoğun ve uzun süreli stresin neden olduğu fiziksel, duygusal ve zihinsel tükenme durumuna tükenmişlik sendromu denir. Tükenmişliğin hayatın her alanında ortaya çıktığı gözlemlense de iş hayatında da yoğun bir şekilde görülen bir durum olduğu bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı, Malatya ilinde devlet okullarında çalışan norm fazlası öğretmenlerdeki tükenmişlik sendromu düzeyinin belirlenmesidir. Bu araştırma, nicel araştırma yöntemi kullanılarak yapılmış ve betimsel tarama modeli tercih edilmiştir. Veri toplama araçları; 26 Maddeden oluşan Öğretmen Mesleki Tükenmişlik Ölçeği ve 6 maddelik Demografik Formʼdur. Araştırmanın evrenini Malatya ilinde devlet okullarında görev yapmakta olan norm fazlası öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın katılımcıları 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Malatya merkez ilçelerindeki devlet okullarında görev yapmakta olan 372 norm fazlası öğretmendir. Örneklem evren içinden maksimum çeşitlilik örneklemi yöntemiyle seçilmiştir. Katılımcılardan, çevrimiçi ve yüz yüze ölçek ile demografik form uygulamasıyla toplanan nicel veriler, SPSS-26 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde; ortalama puanlar, standart sapma ve frekans gibi betimsel analiz yöntemleri ile Bağımsız Örneklemler T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) testi uygulanmıştır. Verilerin analizi neticesinde; katılımcıların büyük çoğunluğunun orta düzeyde mesleki tükenmişlik yaşadığı; cinsiyet, yaş ve eğitim durumunun mesleki tükenmişlik üzerinde anlamlı bir farklılık göstermediği ancak mesleki kıdemin, branşın ve çalışılan okul kademesinin mesleki tükenmişlik açısından anlamlı farklılıklar gösterdiği anlaşılmıştır. Son olarak, çalışmanın öğretmenlerin mesleki tükenmişlik düzeylerine ilişkin sonuçlarına ve ileride benzer konularda yapılacak araştırmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Burnout syndrome is a state of physical, emotional, and mental exhaustion caused by prolonged and intense stress. Although burnout is observed to occur in all areas of life, it is also recognized as a condition that is frequently encountered in business life. The aim of this study is to determine the level of burnout syndrome among surplus teachers working in public schools in Malatya. This research was conducted using the quantitative research method, and the descriptive survey model was preferred. The data collection instruments included the 26-item Teacher Professional Burnout Scale and a 6-item Demographic Form. The population of the study consisted of surplus teachers working in public schools in Malatya. The participants were 372 surplus teachers working in public schools in the central districts of Malatya during the 2024-2025 academic year. The sample was selected using the maximum variation sampling method from within the population. Quantitative data were collected from participants through online and face-to-face administration of the scale and demographic form and were analyzed using the SPSS-26 statistical program. In the analysis of the data, descriptive analysis methods such as mean scores, standard deviation, and frequency, as well as the Independent Samples T-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA), were applied. As a result of the data analysis, it was determined that the majority of participants experienced a moderate level of professional burnout. Gender, age, and educational background did not show a significant difference in terms of professional burnout. However, professional experience, teaching branch, and the school level at which teachers worked demonstrated significant differences in terms of burnout levels. Finally, the study presents findings related to teachers' professional burnout levels and offers recommendations for future research on similar topics.