Ebeveynleri boşanmış ergenlere yönelik grup müdahaleleri: Bir sistematik literatür taraması
Group interventions for adolescents with divorced parents: A systematic literature review
  1. Tez No: 948502
  2. Yazar: SEHER SARIGÜL BOYALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada ebeveynleri boşanmış ergenlerin ruh sağlığını desteklemek için uygulanan grup müdahalelerinin sistematik bir yöntemle gözden geçirilmesi ve grup müdahalelerini içeren çalışmalardan elde edilen bulguların sentezlenmesi amaçlanmıştır. Mevcut kanıtları incelemek ve bir araya getirmek için sistematik literatür taraması yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında belirlenen anahtar kelimeler kullanılarak EBSCOHOST (Academic Search Ultimate, ERIC, MEDLINE gibi tüm veri tabanları dahil), Pubmed, SAGE, Science Direct, Scopus, Web of Science ve WILEY olmak üzere yedi veri tabanında tarama yapılmıştır. Ebeveynleri boşanmış ergenlere yönelik uygulanan grup müdahalelerini içeren, 2014-2024 yılları arasında, İngilizce dilinde, hakemli dergilerde yayımlanmış, verilerin ölçme araçları ile toplandığı, deneysel çalışmalar araştırmanın dahil edilme kriterleri olarak belirlenmiştir. Dahil edilme kriterlerini karşılayan yedi çalışma bu araştırmanın kapsamını oluşturmuştur. Dahil edilen çalışmalarda İyimserlik Grup Terapisi, Maneviyat Temelli Grup Danışmanlığı, Boşanmış Ailelerin Çocukları - Boşanmayla Başa Çıkma (CoD-CoD), Çocuklar için Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi (MBCT-C), Ergenlerin Ebeveyn Boşanmasına Uyum Pilot Programı (AAPPD), Meta Bilişsel Terapi (MCT) ve Duygu Odaklı Terapi (EFT) müdahalelerinin etkililiğinin test edildiği görülmüştür. Bu müdahalelerin depresyon, anksiyete ve stres semptomları, öfke, zihinsel sağlık sorunları, pozitif duygulanım seviyesindeki azalmayı engelleme, başa çıkma, sosyal duygusal yeterlik üzerinde etkili olduğu; negatif duygulanım üzerinde etkili olmadığı görülmüştür. Araştırmadan elde edilen bulgular alanyazın ışığında tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to systematically review the group interventions applied to support the mental health of adolescents whose parents are divorced and to synthesise the findings derived from studies involving group interventions. A systematic literature review method was utilised to examine and bring together the available evidence. Seven databases including EBSCOHOST (including all databases such as Academic Search Ultimate, ERIC, MEDLINE), Pubmed, SAGE, Science Direct, Scopus, Web of Science and WILEY were searched using the keywords determined within the scope of the research. Experimental studies involving group interventions applied to adolescents with divorced parents, published in peer-reviewed journals in English language between 2014-2024, and in which data were collected with measurement tools, were determined as the inclusion criteria of the study. Seven studies that met the inclusion criteria defined the scope of this study. In the included studies, the effectiveness of Optimism Group Therapy, Spirituality-Based Group Counselling, Children of Divorce - Coping with Divorce (CoD-CoD), Mindfulness-Based Cognitive Therapy for Children (MBCT-C), The Adolescent Adjustment Pilot Program to Parental Divorce (AAPPD), Meta-Cognitive Therapy (MCT) and Emotion-Focused Therapy (EFT) interventions were tested. These interventions were found to be effective in cases of depression, anxiety and stress symptoms, anger, mental health problems, preventing the decrease in the level of positive affect, coping, social emotional competence; whereas they had no effect on negative affect. The findings obtained from the study and discussed in the light of the literature, suggestions were made.