8. sınıfa devam eden çocukların kişilik özellikleri ve öz-kavramı düzeylerinin sınav kaygısı üzerindeki etkisinin incelenmesi
An examination of the impact of personality traits and self-concept levels on exam anxiety in 8th grade childrens
- Tez No: 948514
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE DERE ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Ergenlik dönemi, ergenin kişiliğinin şekillendiği ve benliğinin geliştiği önemli bir dönemdir. Bu dönem ergenin geleceğine yönelik yeni kararlar aldığı, geleceğinin şekillenmesinde önemli sınavlara girdiği dönemdir. Ergenin kişilik özellikleri ve öz-kavramı düzeyi ise yaşadığı sınav kaygısı üzerinde etkili olabilmektedir. Bu araştırma da 8. sınıfa devam eden çocukların kişilik özellikleri ve öz-kavramı düzeylerinin sınav kaygısı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla 8. sınıfa devam eden 510 çocuğa“Demografik Bilgi Formu”,“Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği”,“Piers Harris'in Çocuklarda Öz-Kavramı Ölçeği”ve“AYDA Sınav Kaygısı Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizinde betimsel analizler, bağımsız örneklem t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), fark analizleri ve regresyon kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda ise çocukların cinsiyetine göre kişilik özellikleri incelendiğinde kızların olumlu kişilik özelliklerinin erkeklere göre daha fazla olduğu görülmüştür. Geçimlilik/uyumluluk ve duygusal tutarsızlık kız çocuklarda daha yüksek görülürken, gelişime açıklık ve olumsuz değerlik özellikleri erkek çocuklarda daha yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Çocukların öz-kavramı düzeyleri incelendiğinde erkek çocukların, kız çocuklara göre daha yüksek öz-kavramı düzeyine sahip olduğu görülmüştür. Sınav kaygı düzeylerinde ise kız çocukların sınav kaygısını daha fazla yaşadıkları belirlenmiştir. Çocukların çalışma ortamına göre kişilik özellikleri, öz-kavram ve sınav kaygısını etkileme düzeyi incelendiğinde, çalışma ortamı olan çocukların kişilik özelliklerinden dışadönüklük, geçimlilik/uyumluluk boyutlarından yüksek puan alırken, çalışma ortamı olmayan çocukların olumsuz değerlik boyutunda yüksek puan aldıkları görülmüştür. Çalışma ortamı olan çocukların öz-kavramı düzeyi daha yüksek bulunurken, çalışma ortamı olmayan çocukların aile ve çevre kaynaklı sınav kaygı düzeyi yüksek bulunmuştur. Çocukların ders çalışma sürelerine göre çocukların kişilik özellikleri, öz-kavramı ve sınav kaygı düzeyleri incelendiğinde, ders çalışma süresi arttıkça, çocukların dışadönüklük ve sorumluluk kişilik özellikleri artarken, duygusal tutarsızlık ve olumsuz değerlik kişilik özelliklerinde ise çalışma süresinde düşüş görülmüştür. Öz-kavramı düzeylerinde, ders çalışma süreleri arttıkça paralel olarak öz-kavramı düzeylerininde yükseldiği, sınav kaygı düzeyini ise ders çalışma süresinin etkilemediği görülmüştür. Çocukların duygusal tutarsızlık kişilik özellikleri ile sınav kaygı düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı, dışadönüklük, sorumluluk ve gelişime açıklık kişilik özellikleri ile sınav kaygısı arasında ise negatif yönde zayıf düzeyde anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Yani olumsuz kişilik özelliklerine sahip çocukların sınav kaygı düzeyi yükselirken, olumlu kişilik özelliklerinde sınav kaygı düzeyi azalmaktadır. Çocukların öz-kavramı düzeyi ile sınav kaygı düzeyleri arasında da orta düzeyde negatif yönde ilişki bulunmuştur. Yani çocukların öz-kavramı düzeyi arttıkça sınav kaygı düzeyinin azaldığı görülmüştür. Kişilik özellikleri ve öz-kavramı düzeyinin sınav kaygısı üzerindeki etkisi incelendiğinde ise sınav kaygısı üzerinde sırasıyla“duygusal tutarsızlık, gelişime açıklık, geçimlilik/uyumluluk, olumsuz değerlik ve sorumluluk kişilik özellikleri”ve öz-kavramı düzeyleri anlamlı yordayıcı olurken, dışadönüklük kişilik özelliğinin sınav kaygısı üzerinde etkili olmadığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre çocukların gelişime açık olma kişilik özelliği ve öz-kavramı düzeyleri arttıkça, sınav kaygı düzeyi düşmekte,“sorumluluk, geçimlilik/uyumluluk, duygusal tutarsızlık”düzeyleri de arttıkça sınav kaygı düzeyi de artmaktadır. Araştırma sonuçları dikkate alındığında çocukların kişilik özellikleri ve öz-kavramı düzeylerini güçlendirmeye yönelik çalışmalar planlanarak sınav kaygı düzeyi azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
Adolescence is an important period in which the personality of the adolescent is shaped and the self-concept is developed. This is the period when adolescents make new decisions about their future and take important exams in shaping their future. The personality traits and self-concept level of adolescents can be effective on the test anxiety they experience. This study aims to investigate the impact of personality traits and self-concept levels on exam anxiety among 8th grade children. Fort this purpose,“Demographic Information Form”,“Basic Personality Traits Scale”,“Piers Harris' Self-Concept in Children Scale”and“AYDA Test Anxiety Scale”were applied to 510 8th grade children. Descriptive analyses, independent sample t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), difference analysis and regression were used to analyze the data. At the end of the study, when the personality traits of the children were analyzed according to their gender, it was seen that girls had more positive personality traits than boys. While agreeableness and emotional inconsistency were higher in female children, openness to development and negative valence traits were higher in male children. When the self-concept levels of the children were analyzed, it was seen that the self-concept levels of male children were higher than female children. When exam anxiety levels were examined, it was determined that female children experienced exam anxiety more. When the level of influence on personality traits, self-concept and test anxiety of children according to their working environment as examined, it was seen that children with a working environment scored high in extraversion and agreeableness dimensions of personality traits, while children without a working environment scored high in negative valence dimension. While children with a study environment had higher self-esteem levels, children without a study environment had higher family and environment-induced test anxiety levels. When the personality traits, self-concept and test anxiety levels of the children were analyzed according to the duration of study, it was observed that as the duration of study increased, the personality traits of extraversion and responsibility increased, while the personality traits of emotional inconsistency and negative valence decreased during the study. When the self-concept levels were analyzed, it was seen that as the study time time increased, the self-concept levels of the children increased, while the study time did not affect the level of test anxiety. It was determined that there was a positive and moderately significant relationship between emotional inconsistency personality traits and test anxiety levels, and a negative and weakly significant relationship between extraversion, responsibility and openness to development personality traits and test anxiety. In other words, while the test anxiety level of children with negative personality traits increases, the test anxiety level of children with positive personality traits decreases. A moderate negative relationship was also found between children' self-concept level and test anxiety levels. In other words, it was observed that as the self-concept level of the children increased, the level of test anxiety decreased. When the effect of personality traits and self-concept on test anxiety was examined, it as found that emotional inconsistency, openness to development, agreeableness, negative valence and responsibility personality traits and self-esteem levels were the most significant predictors of test anxiety, while extra version personality trait was not effective on test anxiety. According to the findings, as the children' openness to development personality trait and self-esteem level sincrease, their test anxiety decreases, while their test anxiety increases as their responsibility, agreeableness and emotional inconsistency traits decreases. A moderate negative relationship was also found between children' self-concept level and test anxiety levels. In other ords, it was observed that as the self-esteem level of the children increased, the level of test anxiety decreased. When the effect of personality traits and self-concept on test anxiety was examined, it was found that emotional inconsistency, openness to development, agreeableness, negative valence and responsibility personality traits and self-concept levels were the most significant predictors of test anxiety, while extraversion personality trait was not effective on test anxiety. According to the findings, as the children' openness to development personality trait and self-concept levels increase, their test anxiety decreases, while their test anxiety increases as the irresponsibility, agreeableness, and emotional inconsistency levels increase. When the results of there search are taken into consideration, the level of test anxiety can be reduced by planning studies to streng then children' personality traits and self-concept levels.