Tarayıcı üyelikleri bağlamında üniversite öğrencilerinin dijital mahremiyet farkındalıklarının analizi
Analysis of university students' digital privacy awareness in the context of their browser memberships
- Tez No: 948513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK GEZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnternet teknolojileri, mobil cihazlar, sosyal medya platformları, yapay zeka destekli iletişim sistemleri, büyük veri analitiği ve bulut bilişim sistemleri gibi dijital teknolojiler iletişimde ve sosyal hayatımızda köklü değişikliklere yol açmıştır. İnternet merkezli dijital teknolojilerin bu baş döndürücü gelişimi doğal olarak gözetim ve gizlilik sorunlarını da beraberinde getirmektedir. Bireylerin teknoloji bağımlılığı nedeniyle yaşadıkları karakteristik değişimlere ek olarak, okumadan imzaladıkları kullanıcı sözleşmeleri ve gizlilik politikaları insanları ticari bir metaya ve yürüyen sensörlere dönüştürmüştür. Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin yukarıdaki konular bağlamında dijital gizlilik ve veri güvenliği farkındalığını ölçmektir. Bu çalışma, tarayıcı üyelikleri bağlamında kullanıcı hizmet sözleşmeleri ve gizlilik politikalarının ne kadar kritik öneme sahip olduğunu ve bu belgelerin dijital gizlilik farkındalığıyla doğrudan ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Söz konusu sözleşme belgelerini okumadan onaylamak, bireyleri çeşitli risklere açık ve savunmasız hale getirmektedir. Dolayısıyla dijital gizliliğin sadece teknik bir konu değil, aynı zamanda bir farkındalık, eğitim ve bilinç meselesi olduğu ve bu konular doğrultusunda daha etkili, kalıcı ve koruyucu adımların acilen atılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Digital technologies such as internet technologies, mobile devices, social media platforms, artificial intelligence-supported communication systems, big data analytics and cloud computing systems have led to radical changes in communication and our social life. This dizzying development of internet-centered digital technologies naturally brings with it problems of surveillance and privacy. In addition to the characteristic changes that individuals experience due to technology addiction, user agreements and privacy policies that they sign without reading have transformed human beings into a commercial commodity and walking sensors. The purpose of this research is to measure the digital privacy and data security awareness of university students in the context of the above issues. This study has revealed how critically important user service agreements and privacy policies are in the context of browser memberships and that these documents are directly related to digital privacy awareness. Approving the contract documents in question without reading them makes individuals open and vulnerable to various risks. Therefore, it has been concluded that digital privacy is not only a technical issue, but also a matter of awareness, education and consciousness, and that more effective, permanent and protective steps should be taken urgently in line with these issues.