Otonom teknolojilerin deniz askeri stratejisine etkileri
Effects of autonomous technologies on naval strategy
  1. Tez No: 948519
  2. Yazar: SADIK KULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR BUĞRA ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Marine, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Teknolojinin tarihsel gelişimi, güç dengelerinin şekillenmesinde kritik bir rol oynamış ve askeri başarılar üzerinde dönüştürücü etkiler yaratmıştır. Barut, buharlı gemiler, denizaltılar ve uçakların savaş alanlarında kullanılmaya başlanması, askeri stratejilerde önemli dönüm noktaları olarak öne çıkmıştır. Son yıllarda ise yapay zekâ, robotik ve bilgi teknolojilerinin hızla yayılması, stratejik karar alma süreçleri ve operasyonel uygulamalarda değişimlere neden olmaktadır. Teknolojik evrimin yeni bir aşamasını temsil eden otonom (insansız) sistemler, askeri ve sivil denizcilik operasyonlarını yeniden şekillendirmektedir. Bu sistemler, personel risklerini azaltarak ve operasyonel verimliliği artırarak harekât etkinliğini güçlendirmekte ve stratejik hedeflere ulaşmada önemli bir kuvvet çarpanı oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, teknolojik gelişmelerin askeri ve stratejik alanlardaki etkilerini incelemek ve otonom sistemlerin deniz askeri stratejileri üzerindeki dönüştürücü rolünü değerlendirmektir. Bu kapsamda, otonom deniz sistemleri ve teknolojilerinin gelecekteki deniz askeri stratejileri üzerindeki etkilerini analiz etmek amacıyla akademik ve kurumsal belgeler temel alınarak bir anket hazırlanmış ve bu anket, askeri ve sivil denizcilik sektörlerinden katılımcılar tarafından değerlendirilmiştir. Çalışmada, stratejik faktörlerin önceliklendirilmesi ve alternatiflerin sıralanması için Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve İdeal Çözüme Yakınlık ile Sıralama (TOPSIS) yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, asimetrik stratejiler, caydırıcılık ve operasyonel etkinliğin tüm sektörler için öncelikli olduğunu göstermektedir. Ayrıca keşif ve gözetleme, mayın, denizaltı, suüstü ve hava savunma operasyonlarının stratejik hedeflere ulaşmada kritik bir rol oynadığı vurgulanmaktadır. Otonom sistemlerin operasyonlara entegrasyonu, stratejik hedeflere ulaşmada uyum ve verimliliği artırmakta ve gelecekteki uygulamalar için bir yol haritası sunmaktadır. Bu tez çalışması, otonom sistemlerin deniz strateji ve operasyonlarını nasıl dönüştürebileceğini ortaya koyarak, teknoloji ile strateji arasındaki etkileşimi anlamaya yönelik bir çerçeve sunmaktadır. Çalışmada gelişmekte olan otonom teknolojilerin sunduğu fırsatların değerlendirilmesinin yanı sıra, iş birliğine dayalı yaklaşımların ve disiplinler arası uzmanlığın önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The historical evolution of technology has played a critical role in shaping power balances and has had transformative effects on military achievements. Innovations such as gunpowder, steamships, submarines, and airplanes marked significant turning points in military strategies. In recent years, the rapid proliferation of artificial intelligence, robotics, and information technologies has driven changes in strategic decision-making processes and operational applications. Autonomous (unmanned) systems, representing a new phase in technological evolution, are reshaping military and civilian maritime operations. These systems enhance operational effectiveness by reducing personnel risks and increasing efficiency, thereby acting as force multipliers in achieving strategic objectives. The primary aim of this thesis is to examine the impact of technological advancements on military and strategic domains and to evaluate the transformative role of autonomous systems in naval military strategies. In this context, a survey was prepared based on academic and institutional documents to analyze the impact of autonomous maritime systems and technologies on future naval military strategies. The survey was evaluated by participants from the military and civilian maritime sectors. In this study, the Fuzzy Analytic Hierarchy Process (AHP) and the Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) methods were jointly used to prioritize strategic factors and rank alternatives. The findings highlight that asymmetric strategies, deterrence, and operational effectiveness are priorities across all sectors. Moreover, reconnaissance and surveillance, mine, submarine, surface, and air defense operations play a critical role in achieving strategic objectives. The integration of autonomous systems into operations enhances alignment and efficiency in achieving strategic goals and provides a roadmap for future applications. This thesis presents a framework for understanding the interaction between technology and strategy by demonstrating how autonomous systems can transform maritime strategies and operations. Additionally, a conceptual model applicable to other sectors has been developed. The study emphasizes the importance of leveraging the opportunities presented by emerging autonomous technologies, as well as adopting collaborative approaches and interdisciplinary expertise.