İşveren markası ve çalışan deneyimi arasındaki ilişkinin incelenmesi: Finans sektörü örneği
Examining the relationship between employer brand and employee experience: The example of finance sector
- Tez No: 948518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR GÜLEN ERTOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Şirketlerin rekabetçi piyasa koşulları içerisinde varlığını devam ettirebilmesi için en önemli kaynağı insan kaynağıdır. Şirketler tarafından nitelikli insan kaynağını çekmek ve elde tutmak için işveren markası faaliyetleri yapılmaktadır. Bu faaliyetler, rekabetçi piyasa koşullarının içerisinde bulunduğumuz günümüzde giderek artan bir öneme sahiptir. Çalışan deneyimi, çalışan yaşam döngüsü içerisinde yer alan insan kaynakları süreçleri olan işe alım, eğitim, performans yönetimi, kariyer yönetimi ve ücret yönetimi gibi tüm alanlardan etkilenen ve çalışan temas noktalarıyla şekillenen bir olgudur. Çalışmada literatüre yeni bir bakış açısı kazandırmak için işletme literatüründe sıklıkla ele alınan işveren markası kavramı ile yakın zamanda akademik çalışmalarda yer edinen çalışan deneyimi kavramı finans sektörü özelinde incelenmektedir. Çalışan deneyimi ve işveren markası algısı arasında nasıl bir ilişki bulunduğunu ortaya koymayı ve bu yapılar üzerinde etkili olan örgütsel ve demografik değişkenleri incelemeyi amaçlayan çalışmada, nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Saha araştırması temelli bir çalışma gerçekleştirilmiş ve araştırma sorularını cevaplamaya yönelik veriler anket yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırmanın bulguları, çalışan deneyiminin işveren markası algısı üzerinde güçlü ve pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma sonunda karar vericilerle, işveren markası ve çalışan deneyimi arasındaki ilişki boyutu paylaşılarak, kurumlar ve çalışanlar arasındaki uyumu artırmaya yönelik alınabilecek olan aksiyonlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In In order to maintain their presence within competitive market conditions, companies' most critical resource is human capital. To attract and retain qualified human resources, companies engage in employer branding activities. These activities have become increasingly important in today's highly competitive market environment. Employee experience is a phenomenon shaped by various employee touchpoints and influenced by all human resources processes within the employee life cycle, including recruitment, training, performance management, career management, and compensation management. This study examines the concept of employer branding—frequently discussed in business literature—together with the relatively newer concept of employee experience, which has recently gained traction in academic studies, focusing specifically on the financial sector. Using a quantitative research method, the study aims to reveal the relationship between employee experience and employer brand perception and to examine the organizational and demographic variables that influence these constructs. A field research-based study was conducted, and data were collected through surveys to answer the research questions. The findings demonstrate that employee experience has a strong and significantly positive impact on employer brand perception. At the conclusion of the study, the relationship between employer branding and employee experience is shared with decision-makers, along with recommended actions aimed at enhancing the alignment between organizations and their employees.