Yeni medyada siyasal iletişim 2023 Cumhurbaşkanlığı seçim süreci örneğinde lider Tweetleri incelenmesi
Political communication in new media: Investigation of leader Tweets in the case of the 2023 Presidential election process
- Tez No: 948520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Yeni medya uygulamaları, kısa bir zaman dilimi içinde insanoğlunun hayatında önemli bir yer edinmiştir. Bu sürecin temellerinin 1960'lı yıllarda atıldığı kabul edilmektedir. Teknolojinin hızla gelişmesi ve internetin keşfi, bireyler arasındaki coğrafi ve zaman sınırlamalarını ortadan kaldırarak iletişim teknolojilerinin büyük bir hızla evrilmesine zemin hazırlamıştır. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte, geleneksel medya araçlarından farklı olarak bireylerin bilgiye daha hızlı ve daha geniş bir erişim sağlama imkânı bulduğu yeni medya platformları, toplumsal ilişkileri ve bireysel iletişim biçimlerini köklü bir şekilde değiştirmiştir. Bu dönüşüm, yalnızca kişisel iletişimi değil, aynı zamanda iş yapış biçimlerini, eğitimi, siyaseti ve daha birçok alanda yeni dinamiklerin ortaya çıkmasına yol açmıştır. WEB 1.0 ve sonrasında geliştirilen WEB 2.0 ile hayatımıza giren sosyal medya kavramı kullanıcıların zaman ve mekân fark etmeksizin karşılıklı iletişim kurmasına olanak sağlamaktadır. Bire bir iletişimi sağlayan bu mecralar zaman ve mekân kavramını ortadan kaldırarak kullanıcılar arasında giderek popüler bir hal almaktadır. Kısa bir süre sonra çok fazla kullanıcı kitlesine ulaşan bu uygulamalar kullanımın kolay olması ve maliyetinin çok az olması nedeniyle özelikle seçim dönemlerinde siyasi liderler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Siyasi liderler geleneksel medyanın dışında kalarak sosyal medya platformlarında sıradan bir kullanıcı gibi yer almayı tercih ederek hem hedef kitlesine hem de kendi seçmen tabanına daha etkin bir şekilde ulaşmaya başlamıştır. Sosyal medya platformları arasında siyasi argümanların daha çok yer aldığı X (Twitter)'in etkileşim özeliklerini liderlerin ne denli kullandıklarını, bu özelikleri seçmen kitlesiyle iletişim kurmada nasıl kullandıkları ve ikili ilişkileri nasıl etkilediği bu çalışmanın ana etmenini oluşturmaktadır. Bu bağlamda, Cumhurbaşkanlığı için aday olmuş dört siyasi liderin 14 Mayıs 2023 seçimleri sürecinde X (Twitter) hesaplarında yaptıkları v paylaşımlar incelenerek içerik analizi yöntemiyle elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında Cumhurbaşkanı olan adayların X (Twitter)'i bu alanda görünür olmanın yanında bilgilendirme ve duyuru için kullandıkları göze çarpmaktadır. Siyasi aktörlerin, X (Twitter)'in iki yönlü iletişim özelliğini seçmen kitlesiyle etkileşimde etkin bir şekilde kullanamadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
New media applications have gained an important place in the lives of human beings in a short period of time. It is accepted that the foundations of this process were laid in the 1960s. The rapid development of technology and the discovery of the Internet have paved the way for the rapid evolution of communication technologies by eliminating geographical and time limitations between individuals. With the widespread use of the Internet, new media platforms, where individuals have the opportunity to access information faster and more widely, unlike traditional media tools, have radically changed social relations and individual communication styles. This transformation has led to the emergence of new dynamics not only in personal communication, but also in business, education, politics and many other areas. The concept of social media, which entered our lives with WEB 1.0 and WEB 2.0 developed later, allows users to communicate with each other regardless of time and place. These channels, which provide one-to-one communication, are becoming increasingly popular among users by eliminating the concept of time and space. These applications, which reach a large number of users after a short period of time, are frequently preferred by political leaders, especially during election periods, as they are easy to use and cost very little. Political leaders have started to reach both their target audience and their own voter base more effectively by opting out of traditional media and preferring to take part in social media platforms as an ordinary user. The main driver of this study is the extent to which leaders use the interaction features of X (Twitter), where political arguments are more common among social media platforms, how they use these features to communicate with their electorate and how they affect bilateral relations. In this context, the posts made by four political leaders who ran for the presidency on their X (Twitter) accounts during the May 14, 2023 elections were vii analyzed and the findings obtained through content analysis were evaluated. In the light of the findings, it is noteworthy that the presidential candidates used X (Twitter) for information and announcements as well as being visible in this field. It was determined that political actors could not use the two-way communication feature of X (Twitter) effectively in interaction with the electorate.