Dijital hikâye anlatımının İngilizce öğrenen öğrencilerin konuşma becerilerine etkisi
The impact of digital storytelling on the speaking skills of English language learners
- Tez No: 948521
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZA DOYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, dijital hikâye anlatımı yönteminin 7. sınıf öğrencilerinin İngilizce konuşma becerileri ve konuşma kaygısı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Yarı deneysel desenle yürütülen çalışmada, öğrenciler ChatterPix Kids, Canva ve Google Classroom gibi dijital araçları kullanarak toplamda 9 hafta boyunca çalışmış; ilk hafta dijital hikâyeye giriş etkinlikleriyle başlamış, sonraki 8 hafta boyunca ise dijital hikâyeler oluşturmuş, bu hikâyeleri seslendirerek Google Classroom üzerinden çevrim içi ortamda paylaşmıştır. Kontrol grubunda ise geleneksel öğretim yöntemleri uygulanmıştır. Araştırmada, konuşma kaygısını ölçmek için ön test ve son test uygulanmış; sürecin başında, ortasında ve sonunda öğrenciler ve öğretmenden yarı yapılandırılmış yazılı görüşler toplanmış, ayrıca araştırmacı gözlemleri ile süreç izlenmiştir. Nicel bulgular, deney grubunda konuşma kaygısı düzeyinde olumlu yönde bir azalma eğilimi olduğunu göstermiştir. Nitel veriler ise, öğrencilerin dijital araçlarla daha motive olduklarını, derse olan ilgilerinin arttığını ve özgüvenlerinin geliştiğini göstermektedir. Ayrıca, dijital hikâye anlatımı sürecine aktif olarak katılan öğrencilerin İngilizce konuşma becerilerinde gözle görülür bir ilerleme kaydedilmiştir. Öğrenciler, hikâye oluşturma ve seslendirme aşamalarında hedef dili daha akıcı, doğru ve özgüvenli bir şekilde kullanma fırsatı bulmuş; kelime dağarcıkları, telaffuzları ve akıcılıkları gelişmiştir. Özellikle, sınıf ortamında İngilizce konuşmaya yönelik çekinceleri olan öğrencilerin dijital ortamda kendi hikâyelerini kaydederek paylaşmaları, konuşma sürecini daha az kaygı uyandıran ve daha eğlenceli hale getirmiştir. Öğretmen ve öğrenci görüşleri de, öğrencilerin kendilerini İngilizce olarak ifade etme becerilerinde belirgin bir ilerleme olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, dijital hikâye anlatımı yöntemi yalnızca dilsel becerilerin gelişimine değil; aynı zamanda öğrencilerin öğrenme sürecine katılım, motivasyon ve kendini ifade etme becerileri üzerinde de olumlu etkiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of digital storytelling method on 7th grade students' English speaking skills and speaking anxiety was investigated. In the study conducted with a quasi-experimental design, the students worked for a total of 9 weeks using digital tools such as ChatterPix Kids, Canva and Google Classroom; in the first week, they started with digital story introduction activities, and in the following 8 weeks, they created digital stories, voiced these stories and shared them online via Google Classroom. In the control group, traditional teaching methods were applied. In the study, pre-test and post-test were applied to measure speaking anxiety; semi-structured written interviews were collected from the students and the teacher at the beginning, middle and end of the process, and the process was monitored by the researcher observations. Quantitative findings showed that there was a positive tendency for a decrease in the level of speaking anxiety in the experimental group. Qualitative data show that students are more motivated with digital tools, their interest in the lesson increases and their self-confidence improves. In addition, students who actively participated in the digital storytelling process showed a noticeable improvement in their English speaking skills. Students had the opportunity to use the target language more fluently, accurately and confidently during the story creation and vocalisation stages; their vocabulary, pronunciation and fluency improved. In particular, students who had reservations about speaking English in the classroom environment recorded and shared their own stories in the digital environment, making the speaking process less anxiety-provoking and more enjoyable. Teacher's and students' opinions also revealed that there was a significant improvement in students' ability to express themselves in English. In conclusion, the digital storytelling method has positive effects not only on the development of linguistic skills but also on students' engagement in the learning process, motivation and self-expression skills.