Römorkaj sözleşmesi
Towage contract
  1. Tez No: 948529
  2. Yazar: KAĞAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK NARBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 381
Özet
Römorkaj sözleşmesi, çekicinin, römorkaj ücreti adı verilen ücret karşılığında, römorkaj hizmetleri sunmayı üstlendiği sözleşmedir. Uzun yıllardır uygulanan ve günümüzde de yaygın bir kullanım ağına sahip bir sözleşme olan römorkaj sözleşmesiyle güdülen amaç, çektirenin talebi doğrultusunda emniyetli şekilde römorkaj hizmetlerini gerçekleştirebilmektir. Bu amacın gerçekleşebilmesi, ancak tarafların üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirebilmesiyle mümkün olabilecektir. Tarafların üzerine düşen yükümlülüklerin neler olduğu, bu yükümlülüklerin kapsamı, hukuki niteliği, yükümlülüklerin ihlâl edilmesi durumundaki sorumlulukları ve tarafların sahip olacağı imkânlar, çalışmamızın temel odak noktalarıdır. Bu çalışmada, römorkaj sözleşmesiyle ilgili olarak uygulamada kullanılan römorkaj sözleşmesi formları göz önüne alınarak, konu, başta Anglo-Amerikan ve Alman Hukuku olmak üzere mukayeseli şekilde tetkik edilmiştir. Bu çerçevede, öncelikle, römorkaj sözleşmesinin unsurları ve özellikleri ortaya konulmuş, benzer deniz ticareti sözleşmeleriyle mukayesesi yapılmış ve sözleşmenin tarafları ve aracıları açıklanmıştır. Daha sonra, taraflarının yükümlülükleri teker teker ele alınmış ve bu yükümlülüklere aykırılık durumunda ortaya çıkabilecek olası sorunlara çözüm bulunmaya çalışılmıştır. Yükümlülük ve sorumluluk hususlarının yanı sıra römorkaj sözleşmesini sona erdiren durumlar ve bunların hukuki sonuçları incelenmiştir. Bunların dışında, römorkaj sözleşmesine uygulanacak hukuk ve uyuşmazlıkların çözüm mercii incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise römorkaj sözleşmesinin deniz kazaları ile olan ilişkisi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
A towage contract is an agreement in which the tug undertakes to provide towage services in exchange for a fee called the towage fee. This contract, which has been in practice for many years and is still widely used today, aims to ensure that towage services are carried out safely in accordance with the request of the tow. The realization of this objective is only possible if the parties fulfill their respective obligations. The nature and scope of these obligations, their legal characteristics, the liabilities arising from their breach, and the rights and remedies available to the parties constitute the primary focus of our study. In this study, the subject has been examined comparatively, especially in Anglo-American and German Law, considering the towage contract forms used in practice regarding the towage contract. Within this framework, the elements and characteristics of the towage contract have first been identified, followed by a comparison with similar maritime trade contracts. Additionally, the parties and intermediaries involved in the contract have been explained. Thereafter, the duties of the parties were analyzed individually, and potential issues arising from non-compliance with these obligations were examined with a view to finding appropriate solutions. In addition to obligations and liabilities, the circumstances that terminate the towage contract and their legal consequences have been examined. Furthermore, the applicable law governing the towage contract and the jurisdiction for resolving disputes have been analyzed. In the last part of the study, the relationship between towage contracts and maritime accidents is discussed.