Experiencing and negotiating difference: The interactions of female students from Sub-Saharan African countries in Istanbul
Farklılığı deneyimlemek ve müzakere etmek: Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen kadın öğrencilerin İstanbuldaki etkileşimleri
- Tez No: 948530
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM KARAOSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye son zamanlarda uluslararası göç için önemli bir varış noktası haline gelmiştir. Özellikle Suriye'den gelen göçmen akını ile birlikte göç, Türkiye'de önemli bir odak noktası haline gelmiştir. Bu olgu, önemli bir göçmen çeşitliliğinin gözlemlendiği İstanbul'da özellikle belirgindir. Kamusal alanlar, farklı ülkelerden ve kültürlerden gelen ve her biri kendine özgü geçmişe sahip göçmenlerin varlığıyla zenginleşmektedir. Göçmenlere yönelik bu artan ilgi ve ülkeye giriş yapan kişi sayısındaki artış, bu konuda yapılacak çalışma ve araştırmalara duyulan ihtiyacın altını çizmektedir. Göç motivasyonları çeşitlilik göstermekle birlikte, genellikle istihdam ve eğitim fırsatları arayışını içermektedir. Benzer bir olgu, özellikle elliden fazla üniversiteye ev sahipliği yapan İstanbul'da yoğunlaşan Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen uluslararası öğrencilerde de gözlemlenmektedir. Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen uluslararası öğrencilerin varlığı, Türkiye'deki Afrikalı göçmenlerin daha geniş eğilimini yansıtacak şekilde artmaktadır. Bu çalışma, derinlemesine mülakatlar yoluyla Sahra Altı Afrika ülkelerinden gelen kadınların öğrenci ve yabancı olarak deneyimlerini, burada eğitim alma motivasyonlarını, günlük yaşamlarını ve hem Türklerle hem de Türk olmayan bireylerle etkileşimlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışma, dil engeli ve zaman zaman yaşanan ayrımcılık gibi zorlukların varlığına rağmen genel anlatının bir dayanıklılık ve fırsat anlatısı olduğunu ortaya koyuyor. İstanbul, bu öğrencilerin akademik arayışlarını sürdürdükleri, çeşitli arkadaşlıklar kurdukları ve ortak dini pratikler ve kültürel alışverişlerde buluştukları eşsiz bir mekan olarak ortaya çıkıyor.
Özet (Çeviri)
Turkey has recently become a significant destination for international migration. Particularly with the influx of migrants from Syria, migration has gained considerable focus in Turkey. This rise is most noticeable in Istanbul, where a vast array of migrants have been observed. The public spaces are enriched by the presence of migrants from diverse countries and cultures, each with their unique backgrounds. This heightened interest in migrants, coupled with the rising number of individuals entering the country, underscores the necessity for studies and research to be conducted on this subject. The motivations for migration vary, but commonly include the pursuit of employment and educational opportunities. A similar phenomenon is observed with international students from Sub-Saharan African countries, who are mainly concentrated in Istanbul, home to more than fifty universities. The presence of international students from Sub-Saharan African countries has been increasing, mirroring the broader trend of African migrants in Turkey. This study aims to explore the experiences of female, Sub-Saharan African students in Istanbul, which is quite distant and different from their own countries. It seeks to reveal their experiences as students and foreigners; their motivations to pursue education here, their daily lives; their interactions with both Turkish people and non-Turkish individuals living in the city by employing in-depth interviews. The study illuminates that while challenges such as language barriers and occasional discrimination persist, the overall narrative is one of resilience and opportunity. İstanbul emerges as a unique crossroads where these students navigate academic pursuits, forge diverse friendships, and find comforts in shared religious practices and cultural exchanges.