4. sınıf öğrencilerinin dijital bağımlılıklarının ve konuşma kaygılarının incelenmesi
An examination of digital addiction and speech anxiety among 4th grade students
- Tez No: 948534
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dijital teknolojilerin günlük yaşamdaki yaygınlığı, yetişkinlerin, gençlerin hayatlarında önemli bir yer edinirken özellikle çocukların sosyal ve dilsel gelişim süreçlerini doğrudan etkilemektedir. Erken yaşlarda yoğun dijital medya kullanımı, çocukların yüz yüze iletişim kurma becerilerinde gerilemeye ve sözlü ifade süreçlerinde kaygı yaşamalarına neden olabilmektedir. Bu çalışmada, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin dijital bağımlılık durumları ile sınıf önünde konuşma kaygısı durumları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, Çanakkale ili merkez ilçesinde yer alan devlet okullarında öğrenim gören 784 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Çocuklar İçin Dijital Bağımlılık Ölçeği”ile“İlkokul Öğrencilerinin Sınıf Önünde Konuşma Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız gruplar için t-testi, Pearson korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçları, öğrencilerin dijital bağımlılık düzeylerinin yüksek düzeyde olduğunu konuşma kaygısı düzeylerinin ise orta düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. Cinsiyete göre dijital bağımlılık düzeylerinde anlamlı farklar bulunurken, konuşma kaygısı açısından ise anlamlı bir fark saptanmamıştır. Dijital bağımlılık düzeyi ile konuşma kaygısı arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca dijital bağımlılığın, konuşma kaygısı üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, dijital bağımlılığın çocukların sözlü iletişim becerileri üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğini göstermekte ve bu konuda ailelerin ve eğitimcilerin bilinçli yönlendirmelerine duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The pervasive presence of digital technologies in everyday life has become a significant factor in the lives of adults and youth, particularly exerting a direct influence on the social and linguistic development of children. Intensive use of digital media at an early age may lead to a decrease in children's face-to-face communication skills and cause anxiety in verbal expression processes. This study investigates the relationship between digital addiction and public speaking anxiety among fourth-grade primary school students. The study was designed using the relational screening model, which is one of the quantitative research methods. The sample of the study, consisted of 784 fourth-grade students attending public schools in the central district of Çanakkale province. The data were collected through the“Digital Addiction Scale for Children”and the“Speaking Anxiety Scale for Primary School Students”. Descriptive statistics, independent samples t-test, Pearson correlation and regression analyses were used in the analysis of the data. The research findings revealed that students had a high level of digital addiction and a moderate level of speech anxiety. A significant difference was found in digital addiction levels in terms of gender, in favor of male students; however, no significant gender difference was found in speaking anxiety levels. A significant and positive correlation was found between digital addiction and speaking anxiety. In addition, digital addiction was found to be a significant predictor of speaking anxiety. These findings indicate that digital addiction may negatively affect children's verbal communication skills, highlighting the importance of conscious guidance by families and educators in managing digital media use among children.