Footwear effects on insole–forceplate agreement via statistical parametric mapping
Ayakkabi türlerinin pedar–kuvvet plakasi uyumu üzerindeki etkileri: istatistiksel parametrik haritalama yöntemiyle değerlendirme
- Tez No: 958093
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TUNÇ ÇAMLIBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Pedar sisteminden elde edilen taban içi basınç ölçümleri ile kuvvet platformu verileri arasındaki uyumu, düz tabanlı ayakkabılar, EVA jel tabanlı koşu ayakkabıları ve Crocs olmak üzere üç farklı ayakkabı koşulunda dinamik aktiviteler sırasında incelemektedir. Birincil amaç, Pedar sisteminin hassasiyetini, tutarlılığını ve genel güvenilirliğini altın standart olan kuvvet platformu verileriyle karşılaştırarak değerlendirmektir. Bu iki ölçüm sistemi arasındaki uyumluluğun araştırılmasıyla, giyilebilir basınç algılama teknolojilerinin gerçek dünya dinamik koşullarında doğrulanmasına katkı sağlanması hedeflenmiştir. On beş sağlıklı yetişkin katılımcı, üç ayakkabı koşulunun her birinde yürüme ve zıplama görevlerini gerçekleştirmiştir. Dikey yer tepkisi kuvveti (Fz) ve basınç merkezi (CoP), karşılaştırmalı analiz için hem Pedar hem de kuvvet platformu sistemlerinden elde edilmiştir. Farklılıkları kapsamlı bir şekilde değerlendirmek için, yürüme ve zıplama döngüleri boyunca zaman serisi istatistiksel analiz yapılmasına olanak tanıyan istatistiksel parametrik haritalama (SPM) yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar, üç ayakkabı koşulu arasında CoP izlerinde veya dikey kuvvet profillerinde (Fz) istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığını ortaya koymuştur. Bu durum, Pedar sisteminin, zıplama gibi yüksek darbe içeren geçişli hareketlerde dahi, ayakkabı tipinden bağımsız olarak yüksek düzeyde tutarlılık ve güvenilirlik sağladığını göstermektedir. Bu bulgular, biyomekanik araştırmalar ve klinik yürüme analizleri açısından önemli sonuçlar taşımaktadır. Pedar tabanlıklarının, taşınabilirliğin, esnekliğin ve minimum kurulumun gerekli olduğu ortamlarda kuvvet platformlarına alternatif olarak güvenle kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the agreement between insole pressure readings obtained from the Pedar system and force plate measurements during dynamic activities, under three distinct footwear conditions: flat shoes, running shoes with EVA gel midsoles, and Crocs. The primary objective was to evaluate the Pedar system's sensitivity, consistency, and overall reliability compared to the gold-standard force plate data. By exploring the compatibility of these two measurement systems, this research aims to contribute to the validation of wearable pressure-sensing technologies in real-world, dynamic settings. Fifteen healthy adult participants performed walking and jumping tasks across all three footwear conditions. The vertical ground reaction force (Fz) and center of pressure (CoP) were extracted from both Pedar and force plate systems for comparative analysis. To comprehensively assess differences, a statistical parametric mapping (SPM) approach was employed, allowing for time-series statistical analysis across the gait and jump cycles. The results revealed no statistically significant differences in CoP trajectories or vertical force profiles (Fz) among the three footwear conditions. This suggests that the Pedar system maintains a high level of consistency and reliability regardless of shoe type, even during high-impact and transitional movements such as jumping. These findings hold important implications for biomechanics research and clinical gait analysis. They suggest that Pedar insoles can be confidently used as an alternative to force plates in environments where portability, flexibility, and minimal setup are essential. Moreover, this study supports the integration of wearable insole technologies into routine movement assessments, rehabilitation monitoring, and ergonomic evaluations.