Kadın istihdamı ve ekonomik büyüme ilişkisi: Seçilmiş ülkeler ve Türkiye örneği
The relationship between women's employment and economic growth: The case of selected countries and Turkey
- Tez No: 948568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUNA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kadın istihdamı, ekonomik büyüme ve kalkınma süreçlerinde önemli bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Ancak, kadınların iş gücüne katılımı ve istihdamı, ülkelerin ekonomik yapıları, sosyal dinamikleri ve politika tercihleri gibi etkenlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Akademik literatürde, kadın istihdamının en yüksek olduğu ülkeler ile Türkiye'yi birlikte ele alan bir çalışma bulunmamaktadır. Bu boşluğu doldurmak amacıyla, bu çalışmada 2005-2023 dönemi için kadın istihdamının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi panel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. Analizde, kadın istihdamının yanı sıra toplam sabit sermaye oluşumu, yüksek teknoloji ihracatı ve politik istikrar gibi değişkenler de ekonomik büyümenin belirleyicileri olarak değerlendirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, kadın istihdamının ekonomik büyüme üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi bulunmuştur. Kadın istihdamındaki %1'lik bir artış, kişi başına düşen geliri %0.673 oranında artırmaktadır. Ayrıca, sermaye yatırımları ekonomik büyümeyi desteklemekte, ancak yüksek teknoloji ihracatı beklenenin aksine büyümeyi olumsuz etkilediği tespit edilmiştir. Politik istikrar değişkeni de beklenenin aksine ekonomik büyüme üzerinde negatif bir etki yaratmıştır. Bu bulgular, kadın istihdamının ekonomik kalkınma üzerindeki önemini vurgulamakta ve istihdam artırıcı politikaların ekonomik büyüme üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Women's employment is considered an important factor in economic growth and development processes. However, women's participation in the labour force and employment varies depending on factors such as countries' economic structures, social dynamics and policy preferences. There is no study in the academic literature that examines Turkey together with the countries with the highest female employment rates. To fill this gap, this study examines the impact of female employment on economic growth for the period 2005-2023 using panel data analysis. In addition to female employment, variables such as total fixed capital formation, high-tech exports, and political stability were also evaluated as determinants of economic growth. The results of the analysis revealed that female employment has a positive and significant effect on economic growth. A 1% increase in female employment increases per capita income by 0.673%. Additionally, capital investments support economic growth, but high-tech exports were found to have a negative impact on growth, contrary to expectations. The political stability variable also had a negative impact on economic growth, contrary to expectations. These findings highlight the importance of women's employment in economic development and demonstrate that employment-enhancing policies have a significant impact on economic growth.