Kardiyopulmoner bypass sırasında iki farklı mekanik ventilasyon stratejisinin mekanik güç ve postoperatif pulmoner komplikasyonlar üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of two different mechanical ventilation strategies on mechanical power and postoperative pulmonary complications in cardiopulmonary bypass
  1. Tez No: 948580
  2. Yazar: MUKHSINA AKHMADALIEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TALİH
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Kardiyopulmoner bypass (KPB) sırasında akciğer ventilasyonu durdurulabilir veya düşük tidal volüm ile sürdürülebilir. Ventilasyonun sürdürülmesinin postoperatif atelektazi ve diğer postoperatif pulmoner komplikasyonları (PPK) azaltabileceği düşünülmektedir. Son yıllarda, ventilatörün akciğerlere aktardığı enerjiyi ölçen mekanik güç (MP) kavramı, ventilatörle ilişkili akciğer hasarını değerlendirmede kullanılmaktadır. Bu çalışmada, KPB sırasında uygulanan iki farklı ventilasyon stratejisinin MP değerine etkisi ve bunun PPK üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Bu prospektif çalışmada, duran kalpte açık kalp cerrahisi geçiren 245 hasta değerlendirildi. Hastalardan 125'i ventile edilmeyen grupta (Grup 1) yer aldı. Pompa tam debiye ulaştığında mekanik ventilasyon sonlandırıldı ve serbest hava akışı (150 ml/dk) uygulandı. Ventile edilen grupta (Grup2; n=120) ise 3 ml/kg tidal volüm, 10-12 frekans/dk ve % 40 FiO₂ ile ventilasyona devam edildi. Her iki gruptaki hastaların KPB öncesi, sonrası ve yoğun bakımda ekstübasyon öncesi hava yolu basınçları ölçüldü ve MP değerleri hesaplandı. Hastalar PPK açısından takip edildi. Bulgular: Tüm hastalarda PPK gelişme oranı %26.5 idi. Yoğun bakım kalış süresi Grup 1'de istatistiksel olarak anlamlı daha uzun bulundu (p < 0.001). Gruplar arasında tüm zamanlarda hesaplanan MP değerleri ve PPK oranları açısından anlamlı fark yoktu. Atelektazi gelişen hastalarda pompa sonrası ve yoğun bakımdaki MP değerleri anlamlı yüksek bulundu (p=0.001 p=0.030).
Özet (Çeviri)
Objective: During cardiopulmonary bypass (CPB), lung ventilation can be stopped or maintained with low tidal volume. It is thought that continuation of ventilation may reduce postoperative atelectasis and other postoperative pulmonary complications (PPC). In recent years, the concept of mechanical power (MP), which measures the energy transmitted by the ventilator to the lungs, has been used to evaluate ventilator-induced lung injury. In this study, we aimed to evaluate the effect of two different ventilation strategies applied during CPB on MP values and their impact on PPC. Materials and Methods: In this prospective study, 245 patients who underwent open-heart surgery on an arrested heart were evaluated. Of these, 125 patients were included in the non-ventilated group (Group 1). When the pump reached full flow, mechanical ventilation was terminated and free gas flow (150 ml/min) was applied. In the ventilated group (Group 2; n=120), ventilation was continued with 3 ml/kg tidal volume, 10–12 breaths/min and 40% FiO₂. Airway pressures were measured before and after CPB and before extubation in the intensive care unit, and MP values were calculated. Patients were followed up for PPC. Results: The overall incidence of PPC was 26.5%. ICU length of stay was significantly longer in Group 1 (p < 0.001). There was no significant difference between the groups in terms of MP values and PPC rates at all time points. MP values measured after pump and in ICU were significantly higher in patients who developed atelectasis (p=0.001, p=0.030).