Beden eğitimi öğretmenlerinin iş yükü ve stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between workload and stress levels of physical education teachers
  1. Tez No: 948584
  2. Yazar: DİLEK ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, beden eğitimi öğretmenlerinin iş yükü algıları ile algıladıkları stres düzeyleri arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkinin çeşitli demografik ve mesleki değişkenler açısından nasıl farklılaştığını belirlemek amacıyla ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan ve kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen toplam 398 beden eğitimi öğretmeni ile yürütülmüştür. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Öğretmenlerde İş Yükü Algısı Ölçeği”ve“Algılanan Stres Ölçeği”aracılığıyla çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Elde edilen veriler, betimsel istatistiklerin yanı sıra bağımsız gruplar t-testi, ANOVA, Pearson korelasyon katsayısı ve basit doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, beden eğitimi öğretmenlerinin iş yükü algılarının ve algıladıkları stres düzeylerinin genel olarak orta düzeyde olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma kapsamında, cinsiyet, mesleki deneyim, haftalık ders saati ve derslerdeki öğrenci sayısı gibi değişkenler açısından iş yükü algısı ve stres düzeylerinde anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir. Öte yandan, yaş ile iş yükü algısı arasında anlamlı bir ilişki bulunmazken, yaş ile algılanan stres düzeyi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, mesleki deneyim ile hem iş yükü algısı hem de algılanan stres düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Medeni duruma göre ise iş yükü algısı ve algılanan stres düzeylerinde anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Çalışılan okul türüne göre iş yükü algısında anlamlı bir fark bulunurken, algılanan stres düzeyi açısından anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Sonuç olarak, iş yükü algısı ile algılanan stres arasında orta düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiş; ayrıca iş yükü algısının stres düzeyini %23,4 oranında açıkladığı ve stres üzerinde orta düzeyde pozitif bir yordayıcı etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted using a relational screening model to determine the relationship between physical education teachers' workload perceptions and perceived stress levels and how this relationship differs in terms of various demographic and professional variables. The research was conducted with a total of 398 physical education teachers working in middle schools and secondary education institutions in the 2024-2025 academic year and selected through a convenience sampling method. The data were collected online through the“Personal Information Form”,“Teachers' Workload Perception Scale”and“Perceived Stress Scale”. The obtained data were evaluated using descriptive statistics, as well as independent groups t-test, ANOVA, Pearson correlation coefficient and simple linear regression analysis. The research findings revealed that physical education teachers' workload perceptions and perceived stress levels were generally at a moderate level. Within the scope of the research, significant differences were observed in workload perception and stress levels in terms of variables such as gender, professional experience, weekly lesson hours and the number of students in the classes. On the other hand, while there was no significant relationship between age and workload perception, a significant relationship was found between age and perceived stress level. In addition, significant relationships were found between professional experience and both workload perception and perceived stress levels. No significant difference was found in workload perception and perceived stress levels according to marital status. While there was a significant difference in workload perception according to the type of schoolworked, no significant difference was observed in terms of perceived stress level. As a result, it was determined that there was a moderate, positive and significant relationship between workload perception and perceived stress; it was also determined that workload perception explained the stress level by 23.4% and had a moderate positive predictive effect on stress.