Kazak masallarının kök değerler eğitimi açısından incelenmesi
Examination of Kazakh fairytales in terms of root values education
  1. Tez No: 948637
  2. Yazar: BOTAGOZ BEKTASH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİYE DURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kazak halk masallarını kök değerler (adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverlik) açısından in celemektir. Çalışmada, Kazakistan'da yaygın olarak anlatılan ve ders kitaplarında yer alan elli Kazak masalı Türkiye Türkçesine aktarılmış ve belirlenen kök değerlerin bu masallarda doğrudan ya da dolaylı biçimde nasıl temsil edildiği analiz edilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmış; veriler, betimsel analiz ve içerik analizi teknikleriyle değerlendirilmiştir. İncelenen masallarda kök değerlerin yoğun biçimde yer aldığı, özellikle hayvan masallarında yardımseverlik, sabır ve sorumluluk gibi değerlerin sembolik anlatımlar yoluyla aktarıldığı görülmüştür. Masalların içerdiği ahlakî mesajların, çocukların karakter eğitimi sürecine katkı sunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca çalışmada, Kazak masallarının yalnızca Kazak halk kültürüyle sınırlı kalmayıp, ortak Türk kültürünün inşasında da önemli bir işlev gördüğü vurgulanmıştır. Elde edilen bulgular, halk edebiyatı ürünlerinin değerler eğitiminde etkin bir araç olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine Kazakh folk tales in terms of the root values listed in the Turkish Language and Literature Curriculum of the Republic of Türkiye, including justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism, and helpfulness. Fifty widely known Kazakh folktales, which are also included in school textbooks in Kazakhstan, were translated into Turkish and analyzed to determine how these values are represented, either explicitly or implicitly. The research employs a qualitative design, using document analysis, and the data were interpreted through descriptive and content analysis techniques. Findings revealed that the root values were frequently embedded in the tales, especially in animal stories where values such as helpfulness, patience, and responsibility were conveyed through symbolic narration. The moral messages in these tales were found to contribute positively to the character education of children. Furthermore, the study emphasizes that Kazakh folk tales play a significant role not only within Kazakh cultural identity but also in shaping a shared cultural heritage across the Turkic world. The findings suggest that folk literature can serve as an effective pedagogical tool in values education.