Yükselen piyasa ekonomilerinde sağlık harcamalarını etkileyen değişkenlerin analizi
Analysis of variables affecting healthcare expenditures in emerging market economies
- Tez No: 948638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜŞRA KARATAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Economics, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sağlık bir beşeri sermaye unsuru olarak ülkelerin sosyo-ekonomik yapısının en önemli dinamiklerinden biridir. Bu nedenle günümüzde sağlığın belirleyicileri gerek araştırmacılar gerek se politika yapıcıları tarafından önde gelen tartışma konularından biri olmaya devam etmektedir. Bu tez çalışması teorik ve ekonometrik açıdan sağlığın belirleyicilerine odaklanmaktadır. Spesifik olarak burada 14 yükselen piyasa ekonomisinde 2000-2021 döneminde sağlık harcamalarının sosyo-ekonomik belirleyicilerini ekonometrik bir uygulama ile analiz edilmektedir. Sağlık harcamaları modeline ekonomik büyüme, doğal kaynaklar, doğurganlık oranı, küreselleşme ve yenilenebilir enerji kullanımı değişkenleri bağımsız değişkenler olarak alınmaktadır. Uygulamada ilk olarak yatay-kesit bağımlılığı ve eğim heterojenliği analizi gerçekleştirilmektedir. İkinci olarak; birim kök analizine yer verilmektedir. Üçüncü olarak eşbütünleşme analizi yapılmaktadır. Dördüncü olarak; uzun dönem tahminleri üzerinde durulmaktadır. Son olarak; değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisine değinilmektedir. Değişkenler arasında bir eşbütünleşme ilişkisin belirlendiği bu uygulama sonuçlarına göre yaşlı nüfus, doğal kaynaklar ve doğurganlık oranı sağlık harcamalarını artırmakta, küreselleşme ve yenilenebilir enerji kullanımı ise sağlık harcamalarını düşürmektedir. Bu bulgular söz konusu ülkelerin politika yapıcılarına sağlık ile ilgili önemli politika önerileri sunabilecektir.
Özet (Çeviri)
Health, as a human capital element, is one of the most important dynamics of the socio-economic structure of countries. Therefore, the determinants of health continue to be one of the leading discussion topics by both researchers and policy makers. This thesis focuses on the determinants of health from a theoretical and econometric perspective. Specifically, the socio-economic determinants of health expenditures in 14 emerging market economies during the period 2000-2021 are analyzed with an econometric application. Economic growth, natural resources, fertility rate, globalization and renewable energy use variables are taken as independent variables in the health expenditure model. In the application, firstly cross-sectional dependency and slope heterogeneity analysis are performed. Secondly; unit root analysis is given. Thirdly, cointegration analysis is performed. Fourthly, long-term estimates are emphasized. Finally, the causality relationship between variables is mentioned. According to the results of this application, in which a cointegration relationship is determined between the variables, the elderly population, natural resources and fertility rate increase health expenditures, while globalization and renewable energy use decrease health expenditures. These findings can provide important policy recommendations regarding health to the policy makers of the countries in question.