Yaz ayları düşük nemli karasal iklime sahip karaman ili koşullarında M9 anacı üzerinde aşılı genç pink lady ve jeromine elma çeşitlerinin yapraklarındaki prolin ve toplam fenolik bileşiklerin araştırılması
Investigation of proline and total phenolic compounds in the leaves of pink lady and jeromine apple cultivars grafted on M9 rootstock in the summer months in low humidity continental climate conditions in karaman province
  1. Tez No: 948685
  2. Yazar: PINAR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİD EFE DOST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma yaz ayları kurak, sıcak ve yağış miktarı düşük olan Karaman ili koşullarında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Elmacılık Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde 2019 yılında kurulan elma Deneme Parselinde, M9 anacı üzerine aşılı (Pink Lady, Jeromine) çeşitlerin 2023-2024 yılları gelişme sezonun boyunca yürütülmüştür. Kuraklığın çalışmaya dahil edilen elma ağaçlarının yapraklarındaki fenolik, antioksidan ve prolin düzeylerine etkilerini belirlemek amacıyla iki farklı su rejimi uygulanmıştır: kontrol ağaçlarına 5 gün aralıklarla 5 litre su verilirken, uygulama bitkileri 15 gün aralıklarla 5 litre su verilmiştir. Kontrol ve uygulama ağaçlarından sulama öncesi 15. günün sonunda bitki örnekleri alınarak muhafaza altına alınmıştır. Araştırmada yer alan tüm uygulama sonuçları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Araştırmanın her iki yılında da su stresine maruz kalan ağaçlarda en yüksek toplam fenolik 9,64 ve 10,04 (mg GAE/g DW), toplam antioksidan 17,2 ve 18,21 (mg/g TEAK 100g DW) ve prolin 1,34 ve 1,58 (μmol/g FW) değerlerinin Pink Lady çeşidinde su stresine maruz kalan ağaçlarda elde edildiği belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışmadaki anaç ve çeşitlerin kuraklık koşullarına çok dayanıklı olmadığı, herhangi bir su eksikliğinin bitki gelişimi ve ürün kalitesinde olumsuz sonuçlara neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted throughout the 2023-2024 growing season in the apple trial plot established in 2019 at the Karamanoğlu Mehmetbey University Apple Research and Application Center, located in Karaman province, where summers are dry, hot, and have low rainfall. The study included apple varieties (Pink Lady, Jeromine) grafted onto M9 rootstock. To determine the effects of drought on the phenolic, antioxidant, and proline levels in the leaves of the apple trees included in the study, two different water regimes were applied: control trees received 5 liters of water every 5 days. In contrast, treated plants received 5 liters of water every 15 days. Plant samples were collected from both control and treated trees at the end of the 15th day before irrigation and preserved for analysis. All application results in the study were found to be statistically significant. In both years of the study, trees exposed to water stress showed the highest values in the Pink Lady variety, with total phenolic content of 9.64 and 10.04 (mg GAE/g DW), total antioxidant content of 17.2 and 18.21 (mg/g TEAK 100g DW), and proline levels of 1.34 and 1.58 (μmol/g FW). As a result, it was determined that the rootstocks and varieties in the study were not very resistant to drought conditions, and any water deficiency caused negative results in plant development and product quality.