Design and synthesis of rare earth metal complexes for organic white light emitting diode applications
Organik beyaz ışık yayan diyot uygulamaları için nadir toprak metali içeren komplekslerin tasarımı ve sentezi
  1. Tez No: 948684
  2. Yazar: CEM MARAŞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
OLED'ler esnek ekranlar, parlak renkler ve geniş görüş açıları sunar. Bu nedenle, bunlar arasında en sık kullanılan organik beyaz ışık yayan diyot (WOLED) cihazları en popüler seri üretim ürünlerinden biridir. Yeni odak, üretim kolaylığı ve üretimde tutarlılık sağladıkları için tek moleküllü yayıcı katmanlar içeren WOLED cihazları üzerinde olmuştur. Bu tezde, ligant ve metaller Tb ve Eu'dan çok bileşenli emisyon sunan WOLED cihazlarında kullanılmak üzere 8 ışık yayıcı nadir toprak metali içeren kompleks tasarlanmış ve sentezlenmiştir. Yapısal karakterizasyonları IR ile tamamlanmış ve bu, XPS ile yapılan, küçük moleküllerin üzerinde bulunan atomların elektronik yapı karakterizasyonları ile desteklenmiştir. Optik bant aralıkları UV-Vis analizlerinden bulunmuş ve bunu döngüsel voltammogramların p-dopping eğrilerinden belirlenen HOMO enerji seviyeleri izlemiştir. Daha sonra optik bant aralığının elektrokimyasal bant aralığına eşit olduğu varsayılarak LUMO enerji seviyeleri de not edilmiştir. Optik bant aralıkları, HOMO ve LUMO değerleri sırasıyla 3,10 eV, -5,95 eV ve -2,85 eV civarında saptanmıştır. Termal karakterizasyonlar TGA ile tamamlanmış ve WOLED cihazı ITO/HAT-CN (6 nm)/ TAPC (60 nm)/EML (30 nm)/TPBi (50 nm)/LiF/Al (100 nm) cihaz mimarisi ile inşa edilmiştir. Tüm karakterizasyonlar sonucunda Tb-(L2)3 olarak gösterilen kompleks, 2,94 V'luk açılış voltajına, 12159 cd.m-2'lik maksimum parlaklığa ve % 0,65'lik EQE'ye sahip bir WOLED cihazında ışık yayıcı katman olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organic light-emitting diodes (OLEDs) provide flexible screens and bright colors. Thus, among them, white OLEDs (WOLEDs) are the most widely utilized due to the high demand for white light. The newest researches have been on single-molecule emissive layers containing WOLED devices, offering ease and consistency in fabrication. In this thesis, 8 emissive rare earth metal-containing complexes were designed and synthesized to be used in WOLED devices as which offer multicomponent emission from the ligand and the metals, Terbium (Tb) and Europium (Eu). Their structural characterizations are done by infrared spectroscopy (IR) and supported by electronic structure characterizations of the atoms on small molecules, done by X-ray photoelectron spectroscopy (XPS) analyses. Their optical band gaps are found from UV-Vis analyses and followed by the highest occupied molecular orbital (HOMO) energy levels determined from p-dopping curves of cyclic voltammograms. After that, by assuming the optical band gap is equal to the electrochemical band gap, lowest unoccupied molecular orbital (LUMO) energy levels were also noted. The optical band gaps, HOMO and LUMO values were populated around 3.10 eV, -5.95 eV and -2.85 eV, respectively. The thermal characterizations were done by thermal gravimetric analyses (TGAs) and the WOLED device was constructed with ITO/HAT-CN (6 nm)/TAPC (60 nm)/EML (30 nm)/TPBi (50 nm)/LiF/Al (100 nm) device architecture. Upon all the characterizations, the complex denoted as Tb-(L2)3 was the EML of a WOLED device with a turn-on voltage of 2.94 V, maximum luminance of 12159 cd.m-2 and EQE% of 0.65%.