Karaman ili yaz ayları düşük nemli karasal iklim koşullarında pink lady ve jeromine elma çeşitlerinde M9 anacı üzerindeki genç ağaçların meyvelerinde toplam fenolik ve antioksidan bileşiklerin araştırılması
Investigation of total phenolic and antioxidant compounds in fruits of young apple trees on M9 rootstock in pink lady and jeromine in low humidity terrestrial climate conditions in summer months in karaman province
  1. Tez No: 948688
  2. Yazar: ALPEREN CAHİD HOTAMIŞLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİD EFE DOST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma yaz ayları kurak, sıcak geçen ve yağış miktarı düşük olan Karaman ili koşullarında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Elmacılık Araştırma ve Uygulama Merkezi bünyesinde 2019 yılında kurulan elma Deneme Parselinde, M9 anacı üzerine aşılı (Pink Lady, Jeromine) çeşitlerin 2023-2024 yılları gelişme sezonun boyunca yürütülmüştür. Çalışmanın amacı kuraklık koşullarının meyvelerin fenolik ve antioksidan değerleri üzerine etkilerini belirlemektir. Araştırmada elde edilen verilerin sonuçları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Araştırmanın her iki yılında da su stresine maruz kalan ağaçlarda suda çözünebilir toplam kuru madde (SÇKM) ve titre edilebir asitlik (TA) değerlerinin kontrol ağaçlarına göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. En yüksek (SÇKM) değerleri 2023 ve 2024 yıllarında Pink Lady çeşidinde (%14,7) ve (%15,1) elde edilmiştir. Ayrıca her iki yılda da en yüksek (TA) değerleri Pimk Lady çeşidinde (%0,74) ve (%0,76) olarak kaydedilmiştir. Toplam fenolik, Meyve eti (93,3) ve (101,4) (mg GAE/100 g) ve ayrıca meyve eti + kabuk (176,2) ve (220,4) (mg GAE/100 g) ve antioksidan, meyve eti (45,6) ve (51,4) (µM Trolox/100 g) ve ayrıca meyve eti + kabuk (132,3) ve (159,1) (µM Trolox/100 g) değerleri incelendiğinde her iki yılda da en yüksek değerler Pink Lady çeşidinde elde edilmiştir. Sonuç olarak çeşitler her yıl kuraklık koşullarından daha fazla etkilenmiş ve ikinci yıldaki değerler denemenin ilk yılına göre daha yüksek çıkmıştır. Araştırma verilerine dayanarak meyvede fenolik ve antioksidan bileşiklerin birikmesiyle bitkinin su kaybını telafi etme çabasının bir göstergesi olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted during the 2023–2024 growing seasons in the Apple Experimental Plot, established in 2019, under the Elmacılık Research and Application Center of Karamanoğlu Mehmetbey University, located in Karaman Province. The area is characterized by hot and dry summers with low precipitation. The research involved apple cultivars 'Pink Lady' and 'Jeromine' grafted onto M9 rootstock. The study aimed to determine the effects of drought conditions on the phenolic and antioxidant contents of the fruits. The data obtained were found to be statistically significant. In both years of the study, trees exposed to water stress showed higher soluble solid content (SSC) and titratable acidity (TA) values compared to control trees. The highest SSC values were recorded in the 'Pink Lady' cultivar in 2023 and 2024, with 14.7% and 15.1%, respectively. Similarly, the highest TA values in both years were also observed in 'Pink Lady', at 0.74% and 0.76%, respectively. When total phenolic content was evaluated, the highest values in the fruit flesh were 93.3 and 101.4 mg GAE/100 g, and in the fruit flesh + peel were 176.2 and 220.4 mg GAE/100 g for 2023 and 2024, respectively. For total antioxidant capacity, the values in the fruit flesh were 45.6 and 51.4 µM Trolox/100 g, and in the fruit flesh + peel were 132.3 and 159.1 µM Trolox/100 g, again with the highest values obtained from the 'Pink Lady' cultivar in both years. As a result, the cultivars were more affected by drought conditions each year, with the values in the second year being higher than those in the first. Based on the data, it is suggested that the accumulation of phenolic and antioxidant compounds in the fruit may be a physiological response of the plant to compensate for water loss.