Yönetim süreçleri bağlamında ilkokul müdürlerinin okul yönetiminde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
Problems encountered by primary school principals in school management in the context of management processes and solution suggestions
  1. Tez No: 948694
  2. Yazar: BURAK OKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmada, ilkokul müdürlerinin okul yönetiminde karşılaştıkları sorunların ve bu sorunlara yönelik çözüm önerilerinin yönetim süreçleri bağlamında incelenmesi amaçlanmaktadır. Nitel yaklaşım çerçevesinde ele alınan bu araştırma, olgubilim (fenomenoloji) deseni esas alınarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu Gaziantep ili merkez ilçelerinde görev yapan 16 ilkokul müdüründen oluşmaktadır. Çalışma grubu belirlenirken iki aşamalı bir süreç izlenmiştir. İlk aşamada ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. İkinci aşamada ise maksimum çeşitlilik örneklemesi kullanılmıştır. Çalışma grubunda; yaş, öğrenim durumu, öğretmenlik ve yöneticilik kıdemi ve alınan yöneticilik eğitimi açısından farklılık sağlanmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmış ve tümdengelimsel içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Okul müdürlerinin okul yönetiminde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri Gregg'in (1957) ortaya koyduğu yönetim süreçleri (karar verme, planlama, örgütleme, iletişim, etkileme, eşgüdümleme ve değerlendirme) bağlamında ele alınmış ve sunulmuştur. Araştırma sonucunda okul müdürlerinin okul yönetiminde mali yetersizlikler, mevzuatın katı yapısı, bürokratik gecikmeler, öğretmenler arasında iş birliği eksikliği, velilerin olumsuz tutumları ve beklenmedik krizler gibi önemli sorunlar yaşadığı ortaya çıkmıştır. Yaşanan sorunların çözümüne yönelik okul müdürleri okulların özerkliğinin arttırılması, öğretmenlerin ödüllendirilmesine yönelik sistemin geliştirilmesi, yönetici yetkilerinin arttırılması, personellerin okul yönetimi tarafından belirlenmesi ve paydaşlarla sağlıklı iletişim kurulması gibi önerilerde bulunulmuştur. Araştırmada elde edilen bulgular ve ulaşılan sonuçlar dikkate alınarak uygulayıcılara, politika yapıcılara ve araştırmacılara yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the challenges encountered by primary school principals in the realm of school management and to explore their proposed solutions to these challenges within the framework of management processes. This research was conducted within the framework of a qualitative approach, employing a phenomenology design. The study group of the research consists of 16 primary school principals working in the central districts of Gaziantep province. The determination of the study group was executed in accordance with a two-stage process. In the initial stage, the criterion sampling method was employed. In the subsequent stage, maximum diversity sampling was employed. The study group exhibited variation in terms of age, education level, teaching and administrative seniority, and administrative training received. The data were collected through a semi-structured interview form prepared by the researcher and analyzed by deductive content analysis method. The challenges encountered by school principals in the realm of school management were examined, and their recommendations for addressing these issues were presented within the framework of management processes (decision making, planning, organizing, communicating, influencing, coordinating, and evaluating) proposed by Gregg (1957). The research revealed that school principals experience significant problems in school management, such as financial inadequacies, strict legislation, bureaucratic delays, a lack of teacher cooperation, negative parental attitudes, and unexpected crises. To solve these problems, principals suggested increasing school autonomy, developing a system to reward teachers, granting administrators more authority, allowing the school administration to determine personnel, and establishing healthy communication with stakeholders. Based on the study's findings and conclusions, various suggestions were presented for practitioners, policymakers, and researchers.