Nükleer tıp uygulamalında hadron terapide monte carlo simülasyonu
Monte carlo simulation in hadron therapy in nuclear medicine applications
  1. Tez No: 948712
  2. Yazar: NEŞE KABAK ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Nuclear Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada Monte Carlo simülasyon tekniği ile server sistemi üzerinden oluşturulan örneklemde; yetişkin bir erkek birey için akciğer organında, 1 cm yarıçapında bir tümör olarak tanımlanan bölge için inputlar Fluka manuel temel alınarak oluşturulmuştur. Akciğer organındaki tanımlanan hedef (tümör) C12 karbon demeti ile simülasyon ortamında ışınlanmıştır. Hesaplamalar için 200 MeV/u, 250 MeV/u, 300 MeV/u, 350 MeV/u, 400 MeV/u enerji değerleri seçilmiş ve inputta yer alan ışınlama süresine göre tümör hedef ışınlanmış ve bu sonucu gösteren grafikler çizdirilmiş olup brag pik enerji seviyeleri yorumlanmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında su hedef bölge tasarlanmış ve bu bölge 200 MeV/u, 250 MeV/u, 300 MeV/u, 350 MeV/u, 400 MeV/u enerji değerlerinde tekrar C12 karbon demeti hedef bölgeye gönderilerek ışınlama gerçekleştirilmiş ve farklı derinliğe göre farklı brag pik eğrileri elde edilmiş ve sonuç incelenmiştir. Çalışmanın bir diğer aşamasında 250 MeV/u enerji değerinde akciğer bölgesi tümör hedefe C12 gönderilerek hedef bölge 1 saat farklı derinlik bölgesine göre simülasyon ortamında karbon-12 ile ışınlanmış ve farklı soğutma sürelerine göre bölgede oluşan rezidüel çekirdekler araştırılmıştır. Bölge için ışınlama sonrası belirlenen soğutma süreleri sırasıyla 10s, 3600s, 7200s, 86400s ve 259200s olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, using the Monte Carlo simulation technique through a server system, inputs for a region defined as a tumor with a radius of 1 cm in the lung organ of an adult male were created based on the Fluka manual. The defined target (tumor) in the lung organ was irradiated in the simulation environment with a C12 carbon beam. For the calculations, energy values of 200 MeV/u, 250 MeV/u, 300 MeV/u, 350 MeV/u, and 400 MeV/u were selected, and the tumor target was irradiated according to the irradiation duration specified in the input. Graphs illustrating the results were drawn, and the Bragg peak energy levels were interpreted In the second phase of the study, a water target region was designed, and this region was irradiated again by sending a C12 carbon beam to the target region at energy values of 200 MeV/u, 250 MeV/u, 300 MeV/u, 350 MeV/u, and 400 MeV/u. Different Bragg peak curves were obtained according to different depths, and the results were analyzed. In another phase of the study, a C12 beam was sent to the lung tumor target region at an energy value of 250 MeV/u, irradiating the target region with carbon-12 for 1 hour in the simulation environment at different depths. Residual nuclei formed in the region were investigated according to different cooling periods. The cooling periods determined after irradiation for the region were 10 seconds, 3600 seconds, 7200 seconds, 86400 seconds, and 259200 seconds, respectively