A qualitative research on examining emerging adult subjective well-being in the contexts of youth centers and neighborhood spaces
Beliren yetişkin öznel esenliğinin gençlik merkezleri ve mahalle mekanları bağlamında incelenmesine dair nitel bir araştırma
  1. Tez No: 948714
  2. Yazar: MERT AKİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MELİH PINARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Günümüz mahalle mekanlarının, dinamik yaşam tarzları tarafından yönlendirilen beliren yetişkinlerin değişen ihtiyaçlarını ne ölçüde karşıladığı tartışma konusu olmaya devam etmektedir. Bu ihtiyaçlara istinaden, önemli sayıda gencin boş zamanlarında düzenli olarak gençlik merkezlerini kullandığı gözlemlenmektedir. Bu tez, gençlerin öznel esenliğini incelemeyi ve gençlik merkezleri ile mahalle mekanlarının bu süreçteki rolünü, sağlarlıkları besleyen mekansal niteliklerini anlayarak ve kamusal alanları kullanırken deneyimlenen kolaylaştırıcıları, engelleri ve stres faktörlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Tez, yerel yönetimlere ve merkezi karar vericilere genel esenlik için çözümler ve önerilerle topluluk planlamasına katkıda bulunabilecek kentsel politikalar için gençliğe odaklanan bir çerçeve taslağı oluşturmak üzere, beliren yetişkinlerin anlatılarını sunmaktadır. Çeşitli sosyo-ekonomik geçmişlere sahip beliren yetişkinler için mahalle ve gençlik merkezi sağlarlıklarını anlamak amacıyla, dört gençlik merkezinde yarı yapılandırılmış görüşmeler uygulanmıştır. Gençlik merkezlerinin, beliren yetişkinlerin öznel esenliğine olumlu katkıda bulunduğuna dair temel hipotez, Yaşam Kalitesi Modeli'nde kategorize edilen ve temel insan ihtiyaçlarının (fiziksel, duygusal, sosyal ve bilişsel) karşılanmasına karşılık gelen üç ana yaşam alanı (var olma-ait olma-oluşma) temasında incelenmiştir. Veriler, birçok mahallenin beliren yetişkinler için gerekli olanakları sağlamada genellikle yetersiz kaldığını, gençlik merkezlerinin ise öznel esenliklerine önemli ölçüde katkıda bulunduğunu ve nihayetinde sosyo-mekansal anlamda yok olma eşiğinde olan mahalle kültürünün oluşumuna katkıda bulunarak toplum düzeyinin yeniden sağlanmasına yardımcı olabileceğini güçlü bir şekilde göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The extent to which contemporary neighborhood spaces accommodate the evolving needs of emerging adults, driven by their dynamic lifestyles, remains a subject of debate. Corresponding to these needs, it is observed that a significant number of young individuals regularly utilize youth centers during their leisure time. This thesis aims to examine the subjective well-being (SWB) of young people and analyze the role of youth centers and neighborhood spaces in this process by understanding their spatial attributes that foster affordances and identifying facilitators, barriers and stressors while using public spaces. The thesis provides narratives of emerging adults to outline a framework for youth-related urban policies that could contribute to community planning with solutions and suggestions to local governments and central decision-makers regarding programming for overall well-being. In order to understand neighborhood and youth center affordances for emerging adults of various socio-economic backgrounds, semi-structured interviews were applied in four youth centers. The main hypothesis that youth centers positively contribute to SWB of emerging adults has been examined in three overarching themes of major life domains categorized in the Quality-of-Life Model (being-belonging-becoming) corresponding to the fulfillment of basic human needs—physical, emotional, social, and cognitive. The data strongly suggests that many neighborhoods often fall short in providing the necessary affordances for emerging youth while youth centers significantly contribute to their SWB, and can ultimately help restore the community level, by contributing to the formation of neighborhood culture, which is on the verge of disappearing in a socio-spatial sense.